SZKOŁA NIE UCZY KREATYWNOŚCI TYLKO PROMUJE ZASADĘ WKUJ I ZAPOMNIJ?
Polska szkoła nie uczy wychodzenia poza schematy. To jeden z wniosków raportu na temat szkół w naszym kraju. Raport został zlecony przez rząd a jego wnioski publikuje dzisiaj Dziennik Gazeta Prawna.
„Polska szkoła nie kształtuje w uczniach w wystarczającym stopniu kompetencji »wychodzenia poza schematy«, uczniowie boją się myśleć kreatywnie, nie umieją współpracować” – piszą autorzy raportu „Szkoła dla innowatora”. Jak przeczytamy w DGP - Główny grzech polskiej edukacji to promowanie powierzchownej nauki. To powoduje, że 90 proc. wiedzy zostaje wkute na pamięć i szybko zapominane.
Więcej tutaj.
Przy okazji warto przypomnieć, że nadal trwają rozmowy między rządem z związkami zawodowymi w sprawie podwyżek. Nauczyciele zaś zapowiadają od 8 kwietnia strajk. Tymczasem w władze miejskie zdecydowały o podwyższkach dodatków dla nauczycieli. Miasto Poznań przeznaczy w skali roku około 6 mln złotych. Zmiany odczuje około 9,5 tysiąca osób. Pieniądze te będą wypłacane nauczycielom od 1 września 2019, czyli od nowego roku szkolnego.
- Reforma oświaty odwróciła system edukacji do góry nogami. Negatywne skutki z niej wynikające odczuły nie tylko samorządy, które musiały sfinansować i wprowadzić w życie narzucone zmiany. Wielu pracowników szkół straciło pracę w wyniku likwidacji gimnazjów - mówi zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.