ZWYCIĘSKIE POMYSŁY NA OŻYWIENIE CENTRUM
Sąsiedzki Święty Marcin, Kraina Olimpia, Wycieczki szlakiem staromiejskich legend, Wędrujący Dom Tańca, Wildecki Bieg Śniadaniowy, czy Filmowelove na Jeżycach - to tylko część projektów, które zwyciężyły w Centrum Wartym Poznania. W tym roku sfinansowane zostaną aż 23 pomysły, najwięcej w historii konkursu.
- Przed nami kolejna edycja programu, którego celem jest ożywienie przestrzeni śródmieścia - nie tylko Starego Miasta, ale też Łazarza, Jeżyc, Wildy, Śródki czy terenów nadrzecznych. Pomysłów dostarczają sami mieszkańcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia i inne organizacje. W ostatnich 7 latach trwania konkursu z ich inicjatywy odbyło się wiele wydarzeń artystycznych i kulturalnych - animacji, koncertów, seansów kina plenerowego, występów teatralnych czy potańcówek. Wiele tych przedsięwzięć wpisało się na stałe w koloryt poszczególnych dzielnic. Powstawały też różne formy przestrzenne, np. murale - wylicza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Poprzez konkurs Centrum Warte Poznania zapraszamy mieszkańców i turystów, aby spędzali czas w śródmieściu i odkrywali uroki naszego miasta. Wzmożony ruch to szansa także dla okolicznych usług i gastronomii. Cieszymy się, że program, co roku, cieszy się tak dużym zainteresowaniem - dodaje zastępca prezydenta.
W tym roku na konkurs Centrum Warte Poznania wpłynęły 62 prace konkursowe. Najwięcej pomysłów zostanie zrealizowanych na osiedlu Stare Miasto (8), oraz na Św. Łazarzu i Jeżycach (6). Najwyżej ocenione zostały "Kraina Olimpia" (animacje kulturalne na placu przed dawnym kinem Olimpia) oraz "Sąsiedzki Święty Marcin" (działania edukacyjne i kulturalne, ożywiające lokalną społeczność). Uznanie komisji konkursowej zdobyły też projekt "Wierzbowe konstrukcje - żywa architektura warta Poznania" - warsztaty tworzenia konstrukcji z wierzby.
- To już 4. edycja projektu "Kraina Olimpia". W tym roku znacząco poszerzamy jego formułę. Działamy dwutorowo. W czasie wakacji zrealizujemy cykl warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą zajęcia z tworzenia książek i komiksów, słuchowisko oraz mapping. Spróbujemy także przekształcić dziedziniec przed dawnym Kinem Olimpia w ogród społeczny. Zamierzamy zmienić to miejsce w przyjemną oazę - tłumaczy Aleksandra Kołodziej ze Stowarzyszenia Scena Robocza, autorka projektu "Kraina Olimpia".
- Chciałem zwrócić uwagę, że ten projekt Centrum Wartego Poznania otrzymał dotację także z Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego. Nigdy wcześniej to się nie zdarzyło - zauważył Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP.
Drugim projektem, który otrzymał najwyższą ocenę komisji konkursowej, jest "Sąsiedzki Święty Marcin".
- Konkurs Centrum Warte Poznania daje możliwość pozyskania pieniędzy na rewitalizację społeczną. Nasze wydarzenia na ul. Św. Marcin będą odbywać pod hasłem "Wszyscy jesteśmy sąsiadami". W planach jest wiele spotkań i koncertów. Niech nam inne fyrtle w Poznaniu zazdroszczą - żartowała Hanna Sierocka z Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu. Autorka projektu "Sąsiedzki Święty Marcin" odniosła się też do zakończonego właśnie remontu ulicy.
- Czekaliśmy na ten moment. Remont ul. Św. Marcin to dla nas ogromna szansa. Wydarzenia, które odbędą się tutaj w najbliższym czasie pokażą, że właśnie o to chodziło. Nie wolno nam teraz wypuścić z rąk tego potencjału. Za kilka lat, gdy zakończy się odnowa całej ulicy, będzie ona piękną i atrakcyjną arterią miasta Poznania - przewiduje Hanna Sierocka.
Wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Centrum Warte Poznania rozpoczną się już w kwietniu i potrwają do końca roku.
źródło: poznan.pl