POZNAŃSKI FOTOPLASTYKON W NOWYM MIEJSCU
Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na inaugurację Fotoplastykonu Poznańskiego. Od 5 marca stanie on w Centrum Informacji Kulturalnej, przy ul. Ratajczaka 44. Premierowa wystawa "Przebłyski wolności" rozpocznie się o godz. 16:00.
Fotoplastykon, który na stałe zadomowi się teraz w budynku Arkadii, pojawił się w Poznaniu po II wojnie światowej. Początkowo był dostępny przy ul. Piekary 19. Pod koniec 1950 roku przeniesiony został do lokalu przy ul. Armii Czerwonej 53 (dzisiaj ul. Święty Marcin).
Na początku lat 70. fotoplastykon nabył poznański fotografik, Władysław Rut, a w 1982 r. odziedziczył go jego syn - również twórca - Antoni Rut, który założył galerię "Fotoplastykon" funkcjonującą do 2005 roku. Niestety później właściciel był zmuszony zdeponować urządzenie w piwnicy.
Na krótko aparaturę umieszczono w przestrzeni centrum handlowego Stary Browar podczas trwania 6. edycji Biennale Fotografii w 2009 r. Nowe narodziny Fotoplastykonu Poznańskiego przypadają na rok 2014, kiedy urządzenie stało się własnością Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Umieszczony początkowo w Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku, Fotoplastykon Poznański obecnie cieszyć będzie oczy swoim wyglądem i prezentowanymi stereofotografiami w zabytkowym gmachu Arkadii przy ul. Ratajczaka 44.
Nową odsłonę funkcjonowania Fotoplastykonu Poznańskiego otwiera pokaz stereofotografii z czasu I wojny światowej, okresu bezpośrednio poprzedzającego odzyskanie przez Polskę państwowości po ponad stu latach zaborów. Tym samym wystawa nawiązuje do zakończonego niedawno roku obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Więcej o fotoplastykonie można przeczytać na stronie https://www.facebook.com/fotoplastykonpoznanski/
(źródło: poznan.pl)