NOWA ESTRADA POZNAŃSKA
Jak będzie wyglądać nowa Estrada Poznańska? Na to pytanie odpowie ogłoszony właśnie konkurs. Jego jury liczy na doświadczonych architektów, którzy zmienią budynek w pełni funkcjonalną i dostępną dla osób z niepełnosprawnościami siedzibę instytucji. Zwycięzców poznamy w kwietniu 2019 roku.
-Budynek, w którym funkcjonuje Estrada, ma już ponad 100 lat i nigdy nie był przystosowany do działania jakiejkolwiek instytucji kulturalnej - mówi Jadwiga Troczyńska, zastępca dyrektora Estrady Poznańskiej. - Przebudowa to dla nas być albo nie być. Stąd projekt "Nowa Masztalarska".
Jednym z głównych problemów, z jakimi muszą borykać się pracownicy Estrady i uczestnicy wydarzeń kulturalnych, jest brak klimatyzacji, uciążliwy szczególnie latem. Bardzo ważne jest też dostosowanie warunków całej instytucji dla osób z niepełnosprawnościami - do tej pory osoby poruszające się na wózkach były wnoszone na spektakle przez pracowników. W efekcie część oferty kulturalnej obiektu była niedostępna dla mieszkańców.
Istotne jest też zagospodarowanie skweru, który znajduje się przed siedzibą na Masztalarskiej. Jeszcze do niedawna parkowały tam samochody - dzisiaj jest to strefa kulturalna i miejsce wypoczynku dla gości. Nowa Masztalarska chce otwierać się na mieszkańców również zewnętrznie, a nie tylko wewnętrznie.
- Planujemy gruntownie zmodernizować to miejsce po to, aby stało się wizytówką naszego miasta - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Chcemy zaprosić naszych mieszkańców w dobre, godne miejsce. Chcemy przywrócić Estradzie dawny blask, aby jeszcze bardziej tętniła życiem kulturalnym. Estrada powinna mieć siedzibę na miarę XXI wieku i zapewniam, że tak się stanie. Ogłoszony dziś konkurs to szansa, że zgłoszą się tu najlepsze pracownie i wygra naprawdę dobry projekt.
Konkurs na koncepcję przebudowy budynku przy Masztalarskiej będzie dwuetapowy. W pierwszym etapie sąd konkursowy oceni portfolio i opis wizji modernizacji siedziby Estrady Poznańskiej. Do drugiego etapu dopuszczonych zostanie pięciu uczestników, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów. Autor zwycięskiej pracy zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Przy ocenie najbardziej liczyć się będzie nowatorskie podejście do historycznej przestrzeni miejskiej, funkcjonalność i estetyka. Zewnętrzny wygląd budynku od strony ulicy nie będzie istotnie zmieniany, ale planowane są modyfikacje w obrębie dziedzińca i wnętrz.
- Zakładamy, że mimo mocnych ram konserwatorskich uda się wprowadzić nowoczesność - mówi Bartosz Dawid Jarosz, sędzia referent konkursu "Nowa Masztalarska", wiceprzewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. - Miejmy nadzieję, że nasze założenia zostaną zrealizowane i dostosowane do przepisów prawnych - mówię tutaj m.in. o zadaszeniu dziedzińca, czy sugestiach dotyczących sali teatralnej i zaplecza.
W konkursie przewiduje się nagrody dla najlepszych trzech prac:
I miejsce - 30 000,00 zł
II miejsce - 15 000,00 zł
III miejsce - 10 000,00 zł
Szacowane koszty przebudowy to około 40 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta.
Więcej informacji o konkursie i przebudowie Estrady Poznańskiej: http://nowamasztalarska.poznan.pl/