OD SOBOTY ŚWIĄTECZNE ATRAKCJE
Kiermasz bożonarodzeniowy, świąteczna parada i konkurs rzeźbienia w lodzie - to tylko część atrakcji, które czekają na nas podczas tegorocznego Betlejem Poznańskiego. Tradycji stanie się zadość, ale nie zabraknie też nowości. Tak jak w latach poprzednich szereg wydarzeń czeka na poznaniaków zarówno na Starym Rynku, jak i placu Wolności. Stragany staną w tym roku także na ulicy Paderewskiego.
- W najbliższych dniach i tygodniach przed świętami Bożego Narodzenia zachęcamy do odwiedzenia Betlejem Poznańskiego - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Zapraszamy wszystkich poznaniaków i turystów - z rodzinami, przyjaciółmi, znajomymi. Na placu Wolności oraz na Starym Rynku czeka mnóstwo atrakcji, które wprowadzą nas w niewątpliwie w klimat rodzinnych świąt.
Bożonarodzeniowa zabawa na placu Wolności rozpocznie się już w najbliższą sobotę, 17 listopada. O godzinie 17 Betlejem Poznańskie otworzy oficjalnie prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Wieczór uświetni pokaz artystyczno-pirotechniczny.
Na placu Wolności spotkać będzie można wystawców z różnych zakątków kraju i świata, którzy serwować będą słodycze oraz ciepłe potrawy i napoje. Spróbować będzie można m.in. hiszpańskich pączków, pieczonych kasztanów czy fudge - popularnych na wyspach brytyjskich i USA słodyczy, podobnych do naszych polskich krówek. Nie zabraknie też oczywiście tradycyjnych polskich specjałów, jak barszcz z uszkami, makowiec, pierogi czy ręcznie robione pierniki. Na placu Wolności kupić będzie można również ozdoby choinkowe i świąteczne prezenty np. bio-kosmetyki z Francji czy włoską galanterię.
Tak jak w latach ubiegłych na placu Wolności stanie diabelski młyn, z którego będzie można podziwiać panoramę Poznania. Na najmłodszych czeka roller coaster, czyli kolejka górska - w tym roku wsiąść będzie można do sań Świętego Mikołaja. Nowością będzie też oryginalna karuzela dla dzieci... z 1946 roku.
- Najbardziej lubiana i oczekiwana karuzela - diabelski młyn - w tym roku została zmodernizowana, jest półzamknięta. Pojawiła się również gondola dla osób niepełnosprawnych - tłumaczy Anna Dorna, prezes Fundacji Flow Art.
Miasto Poznań przygotowało 1500 darmowych wejściówek (po 2 sztuki na osobę) - zarówno na diabelski młyn, jak i wszystkie dostępne karuzele. Wejściówki będą rozdawane w 6 terminach, w różnych godzinach - tak, aby rodzice pracujący również mieli szansę je zdobyć. Można będzie odebrać je w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 (6.12.2018 - godz. 10-18, 10.12.2018 - godz. 17-18, 11.12.2018 - godz. 10-18, 13.12.2018 - godz. 17-18, 14.12.2018 - godz. 10-18 oraz 15.12.2018 - godz. 10-15).
Darmowe wejściówki będzie można otrzymać także biorąc udział w konkursie oraz wydarzeniach, organizowanych przez CIR w ramach akcji rodzinne środy. Podczas każdego spotkania na dzieci czeka wspólne czytanie bajek i zajęcia ruchowe, a także m.in. spotkanie z Mikołajem, warsztaty robienia ozdób świątecznych, wspólne pisanie listów do Gwiazdora czy rodzinne kolędowanie.
Zniżki czekają także na posiadaczy Karty Rodziny Dużej. W każdą rodzinną środę - od 21 listopada do 19 grudnia - będą mogli korzystać z promocji - na diabelski młyn (osoby dorosłe zapłacą za bilet 17 zł, a dzieci 12 zł) oraz wszystkie karuzele (6 zł). Natomiast seniorzy, którzy mają Poznańską Złotą Kartę, będą mogli kupić taniej grzane wino.
Atrakcje na placu Wolności czekają jednak nie tylko w rodzinne środy. Studenckie czwartki będą upływać pod znakiem imprez silent disco, a wtorki będą należeć do poznańskich organizacji pozarządowych.
Dużą atrakcją będzie Fire Show, które odbędzie się 30 listopada na placu Wolności. Spore emocje czekają poznaniaków także 19 grudnia - tego dnia zawita tam świąteczna ciężarówka Coca-Coli. Tradycyjnie pomóc będzie można podopiecznym Fundacji Bread of Life (7 grudnia) oraz Hospicjum Palium (14 grudnia). W sobotę 15 grudnia z placu Wolności wyruszy Świąteczna Parada, która przejdzie ul. Paderewskiego na Stary Rynek (na ulicy łączącej te dwa centralne punkty miasta również pojawią się w tym roku świąteczne stragany).
Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się w sobotę, 1 grudnia, kiedy to prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak uroczyście rozświetli miejską choinkę. Na świątecznym kiermaszu oprócz wystawców z Polski, znajdą się też kupcy z Litwy, Ukrainy, Białorusi czy Niemiec. Jak co roku będzie można odwiedzić Szopkę Bożonarodzeniową, zadzwonić "Dzwonkiem życzeń" czy wrzucić list do Gwiazdora do specjalnie przygotowanej skrzyni Poczty św. Mikołaja. Najmłodszych ucieszy zapewne kolorowa przepiękna karuzela wenecka, która stanie na Starym Rynku, a czekających na swoje pociechy rodziców ogromna gospoda serwująca grzane wino i nie tylko.
Nie zabraknie też tradycyjnych imprez. W weekend 8-9 grudnia będzie się odbywał Poznań Ice Festival, a Stary Rynek stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Natomiast 13 grudnia wszyscy chętni będą mogli odśpiewać w wielu językach "Cichą Noc" - najbardziej znaną kolędę na świecie. 16 grudnia do Poznania zawita Betlejemskie Światło Pokoju.
- Mam nadzieję, że poznaniacy i goście będą korzystać nie tylko z oferty handlowej, ale wszystkich atrakcji, które dla nich przygotowaliśmy - mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska. - W każdy piątek, sobotę i niedzielę, od rana do późnego wieczora, będzie można rodzinnie i przyjemnie spędzić czas. Jest się czym pochwalić - dodaje.
Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Wolności i Starym Rynku potrwa do 21 grudnia. Świąteczne stoiska na ulicy Paderewskiego będą czynne aż do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Do 3 stycznia czynna będzie też największa atrakcja jarmarku, czyli diabelskie koło.
Więcej informacji o Betlejem Poznańskim 2018 można znaleźć na stronie internetowej: http://betlejempoznanskie.pl/