WYSTAWA O WYJĄTKOWYCH KOBIETACH
Polskie kobiety szmuglowały broń, brały udział w akcjach zbrojnych, zasiadały w sejmowych ławach, organizowały tajne komplety i stowarzyszenia, pielęgnując ideę wolności. Więcej na ten temat można dowiedzieć się, odwiedzając wystawę pt. "Herstoria 1918/1919", która stanęła na Wolnym Dziedzińcu UMP.
- Wystawa jest uzupełnieniem tego, co jest prezentowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, a nie uwzględnia roli kobiet. Przykład, jeżeli pójdziemy na Stary Rynek zobaczymy wielki wizerunek Paderewskiego, Dmowskiego i Piłsudskiego - nie ma tam ani jednej kobiety. Ta wystawa wzięła się z mojej frustracji - tłumaczy autorka ekspozycji Katarzyna Dworczyk, artystka wizualna, autorka filmów dokumentalnych oraz ilustrowanych książek. - Herstoria to jest jej opowieść. Her story to coś innego niż his story - dodaje.
Odwiedzając wystawę, poznamy m. in. historię Kazimiery Iłłakowiczówny, Zofii Sokolnickiej, Heleny Rzepeckiej czy Aleksandry, Marii, Jadwigii i Wandy Piłsudskich. Dowiemy się też, jak dobrze wykształcone były pierwsze polskie posłanki oraz że kobiety także potrafiły przemycić po kryjomu 40 funtów amunicji oraz bibuły.
- Autorka wystawy w sposób przystępny, poprzez opowieść ilustrowaną, prezentuje różnice między tym, co określa się mianem historii i herstorii - wyjaśnia Marta Mazurek, pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom. - Historia to jego opowieść, a her - jej opowieść. Ta druga wydobywa ważne postacie żeńskie na pierwszy plan. Historia zazwyczaj pokazuje kobiety jako uczennice, pomocnice lub żony i córki ważnych mężczyzn. Herstoria to opowieść o kobietach, które osiągnęły wiele, nie tylko dlatego, że były matkami czy córkami jakiegoś wielkiego mężczyzny.
Treść prezentowana na wystawie jest dostępna w trzech językach - polskim, angielskim i niemieckim. Dzięki temu, mogą zapoznać się z nią nie tylko mieszkańcy Poznania, ale też polscy i zagraniczni turyści. Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania będzie można oglądać ją do 31 grudnia 2018 roku.
Więcej na poznan.pl
Przeczytaj poprzedni artykuł!
JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY OBCHODY IMIENIN UL. ŚW. MARCIN? SZCZEGÓŁY.
