AMBITNE PLANY DOT. STADIONU SZYCA. POWSTANIE MIEJSKI PARK KULTURY?
Społeczna Koalicja Prawo do Miasta przedstawiała swoje pomysły dotyczące przyszłego zagospodarowania Stadionu Szyca.
Obiekt, który przez wiele lat straszył i popadał w ruinę, został niedawno przejęty przez miasto. W związku z tym pojawia się sporo pomysłów dotyczących jego przyszłego zagospodarowania.
Społeczna Koalicja Prawo do Miasta apeluje, aby w tym miejscu powstał miejski park kultury. W jego skład miałby wchodzić m.in. otwarty amfiteatr, park, tory saneczkowe, ścieżki zdrowia, alejki do joggingu oraz kawiarnie.
Społeczna Koalicja Prawo do Miasta postuluje by przeprowadzono konkurs dotyczący projektu na zagospodarowanie miejskiego parku kultury. Miałby on powstać we współpracy z mieszkańcami.
Przejęcie stadionu
Pod koniec lipca poinformowano, że dobiegły końca wieloletnie starania władz Miasta o pozyskanie stadionu im. Edmunda Szyca i przylegającego do niego terenu. Po trudnych negocjacjach z użytkownikiem wieczystym, strony doszły do porozumienia. Podpisały umowę, na mocy której Miasto Poznań przejmuje obiekt wraz z terenem o powierzchni około 6,5 ha za cenę 152 zł/m2.
Wydana w 2000 roku decyzja komunalizacyjna przyznająca prawo własności stadionu Miastu, praktycznie nie dawała służbom miejskim żadnych realnych możliwości podjęcia działań naprawczych na tym terenie. Wynikało to z faktu przekazania w roku 1995 prawa użytkowania wieczystego Klubowi Sportowemu "Warta" przez Skarb Państwa. Zbycie tego prawa przez KS "Warta" i dalsze zmiany użytkowników wieczystych skutkowały degradacją obiektu oraz rozpoczęciem publicznej debaty na temat zmiany jego przeznaczenia. Mając na uwadze ochronę tych terenów na przestrzeni lat analizowano różne scenariusze działania.
W ubiegłym roku Rada Miasta Poznania uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i ostatecznie zamknęła możliwość postawienia wysokich bloków mieszkalnych.
- Zakup tej nieruchomości przez Miasto kończy ciężkie negocjacje oraz długoletnie starania o przywrócenie publicznego charakteru tego terenu. To dla mnie duża satysfakcja, że wreszcie będzie można zacząć przygotowywać się do rewitalizowania tego obszaru, by przywrócić go mieszkańcom. Tego wymagał interes publiczny, szkoda, że zajęło to tak dużo czasu. Teraz liczy się dla mnie przede wszystkim przyszłe zagospodarowanie terenu. Ma służyć poznaniakom zgodnie ze swoim przeznaczeniem – mówił wówczas prezydent Jacek Jaśkowiak.
Społeczna Koalicja Prawo do Miasta apeluje, aby w tym miejscu powstał miejski park kultury. W jego skład miałby wchodzić m.in. otwarty amfiteatr, park, tory saneczkowe, ścieżki zdrowia, alejki do joggingu oraz kawiarnie.