WAKACJE Z HISTORIĄ! MUZEUM ARCHEOLOGICZNE ZAPRASZA!
Już od 3 lipca w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu rusza wspaniały cykl spotkań dla młodszych i tych troszkę starszych. Wiedzę o najdawniejszycg pradziejach i dziejach ziem polskich skrzętnie porządkujemy i zgłębiamy w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski - informuje Łukasz Bartkowiak Kierownik Działu Komunikacji i Promocji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Celem spotkań jest upowszechnianie wiedzy o historii i prahistorii ziem polskich wśród dzieci oraz seniorów. Uczestnicy poznają m.in.: metody datowania zabytków, odbędą wizyty u specjalistów, zgłębią tajniki traseologii, ceramologii i archeologii eksperymentalnej.
Podczas spotkań przeprowadzone zostaną eksperymenty związane z pradziejami i wczesnym średniowieczem, których celem będzie wykonanie kopii wybranego artefaktu. Kontakt z zabytkiem archeologicznym i obserwacja drogi jaką przebywa on od stanowiska archeologicznego to najbardziej charakterystyczne elementy zajęć!
Możliwe jest uczestnictwo zarówno w całym cyklu spotkań jak i tylko podczas wybranych tematów. Projekt kierowany jest głównie do seniorów i ich wnuków. Jednakże zainteresowani seniorzy mogą wziąć udział w zajęciach również bez swoich pociech.
Wykonane podczas warsztatów przedmioty staną się własnością uczestników, chętni będą mogli udostępnić je na specjalnej ekspozycji organizowanej na zakończenie projektu w listopadzie!
Zapisy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz pod numerem 618528251, wew. 153
Projekt dofinansowany ze środków Muzeum HIstorii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra"
Tematy spotkań
BLOK TEMATYCZNY- Co jedzono w pradziejach i średniowieczu?
3.07. Krzemień i poroże, lepiej być nie może - warsztaty z wykonywania narzędzi krzemiennych i strzał, prowadząca: A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter)
4.07. Ceramologia – wykład dra M. Ignaczaka z Instytutu Prahistorii UAM, godz. 11.00-12.00, sala audiowizualna (II piętro)
5.07. Zioła dawnych Słowian - dzika kuchnia – warsztaty, prowadząca - A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, E. Jańczak sala dydaktyczna (parter).
6.07. Ceramika od pradziejów do średniowiecza – warsztaty, prowadząca - A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter).
9.07. Warsztaty związane z wykonywaniem i dopracowaniem kopii wybranego zabytku archeologicznego, prowadząca - A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna 2 (parter).
II BLOK TEMATYCZNY – Pradziejowa i średniowieczna moda i ozdoby
1.08. Pradziejowa i średniowieczna moda oraz ozdoby – warsztaty z wykonywania paciorków i innych ozdób z użyciem drutu i modeliny oraz pokaz obróbki bursztynu – prowadzące - L. Głowacka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Katerina Niemiec-Miśkiewicz (wolontariusz) sala dydaktyczna (parter).
2.08. Wełna i len-przędzenie, filcowanie oraz tkanie – warsztaty - prowadząca A. Łukaszyk z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter).
3.08. Odlewnictwo dawne i współczesne, warsztaty - wykonywanie form i ozdób (zawieszki, zapinki) metodą na wosk tracony, prowadząca - A. Łukaszyk MAP, sala dydaktyczna (parter).
9.08. Traseologia – ślady na zabytkach archeologicznych - poznawanie różnego rodzaju próbek pod mikroskopem, prowadząca - dr M. Winiarska-Kabacińska MAP, sala dydaktyczna (parter).
13.08. I grupa – 11.00-14.00 Wyjście do Instytutu Włókiennictwa Naturalnego i Roślin zielarskich(oglądanie pracowni barwienia naturalnego i krótkie wprowadzenie do technik farbowania tkanin, warsztaty: barwienie fragmentu tkaniny)
14.08 II grupa – 11.00-14.00 Wyjście do Instytutu Włókiennictwa Naturalnego i Roślin zielarskich (oglądanie pracowni barwienia naturalnego i krótkie wprowadzenie do technik farbowania tkanin, warsztaty: (barwienie fragmentu tkaniny).
III BLOK TEMATYCZNY Śmierć i zaświaty w pradziejach i wczesnym średniowieczu
16.08 Śmierć i zaświaty w pradziejach – warsztaty z wykonywania makiety kurhanu – nasyp nakrywający pochówek wykonany zostanie z gliny i kamieni oraz surowców naturalnych - prowadząca - M. Felis z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter).
17.08 Śmierć i zaświaty we wczesnym średniowieczu – warsztaty z rysunkowej rekonstrukcji wyglądu człowieka i jego stroju na podstawie grobu z wybranego stanowiska archeologicznego, prowadząca - M. Felis z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala kominkowa (parter).
29.10 I grupa - Wyjście do Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego – metody datowania zabytków archeologicznych metodą C14, prowadzący: prof. T. Goslar.
30.10 II grupa - Wyjście do Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego – metody datowania zabytków archeologicznych metodą C14, prowadzący: prof. T. Goslar.
13.11. -30.11 Wystawa prac wykonanych przez uczestników projektu podczas warsztatów – Stary zabytek nowa opowieść – Prace eksponowane będą w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu