KULTURA NA DOBRY TYDZIEŃ
Kabaret, wystawa lub Festiwal w Meskalinie. Na luzie, uroczyście, lecz z humorem i dość zaskakująco. Tak najkrócej można określić wydarzenia, które prezentujemy Wam poniżej.
W blasku Jubileuszu pojawi się Zenon Laskowik. Artysta powrócił na scenę po dłuższej nieobecności i wystąpił w programie „Niespodziewane powroty, czyli twórzmy klimacik”. W swoim rodzinnym mieście – Poznaniu zaprezentuje najlepsze skecze, scenki i piosenki ze spektakli specjalnie wybranych przez twórców na tę okazję. – Polska ma swoje trzy dobra narodowe, a są nimi: Karol Wojtyła, Lech Wałęsa i właśnie Zenon Laskowik – uważa Dominik, fan artysty. – Współcześni kabareciarze są denni, a to był i jest nadal prawdziwy artysta! – dodaje. Na scenie Laskowikowi będzie towarzyszyć Kabareciarnia, zaproszeni goście i zespół muzyczny Promile pod kierownictwem Michała Rukszy. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 19.00 w Teatrze Muzycznym. Spektakl potrwa 2 godziny.
Elektronika w Meskalinie
Jeżeli natomiast wolicie mniej uroczysty klimat, możecie wybrać się do Meskaliny. Tam odbywa się II Festiwal Przyjaciół Meskaliny: koncert [HaveN]. Tym razem publiczność będzie miała możliwość zapoznać się ze sporą dawką mocnej, rytmicznej elektroniki otoczonej quasi wizualizacjami 3D. W projekcie tradycyjnie nie znajdziecie stylistycznych granic. Podczas występu natomiast artyści zaprezentują materiał z ostatniej płyty NOIR. – Jednocześnie nie zabraknie niepublikowanych kawałków – zapewniają muzycy.
Festiwal rozpocznie się o godzinie 21.30 w Stołówce Teatralnej Meskalina.
Stany pośrednie w sztuce
Z pewnością warto także zapoznać się z wystawą Kolekcji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przedstawia ona realizacje artystów, którzy w swoich poszukiwaniach korzystają z różnego rodzaju rejestracyjnego instrumentarium technicznego. Znajduje się tam zarówno fotografia własna, obrazy satelitarne i urządzenia rejestrujące drgania skorupy ziemskiej. - Czasami ma to wymiar konkretny i działalność artysty przypomina pracę konstruktora-wynalazcy, a sztuka uprawiana w ten sposób nabiera z pozoru walorów praktycznej wynalazczości, innym razem praca artysty opiera się na założeniach całkowicie rozmijających się z możliwościami rzeczywistej konstrukcji, z premedytacją pozostając w obszarze czystej spekulacji, bytów niemożliwych i utopii – informuje Anna Kochnowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Prezentowani autorzy należą do przynajmniej trzech pokoleń twórców zajmujących się poznawczymi aspektami sztuki. Najwcześniejsze prace pochodzą z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. W wystawie biorą udział artyści tacy jak: Wojciech Bruszewski, Sławomir Decyk, Jakub Jasiukiewicz, Leszek Knaflewski, Daniel Koniusz, Zbyszko Trzeciakowski, Stefan Wojnecki, Piotr Wołyński. Rozpocznie się ona o godzinie 12.00 w Galerii na Wydziale Nauk Społecznych UAM. Prace będzie można podziwiać do 24 kwietnia przyszłego roku.
Właściwie, propozycje nie kolidują ze sobą czasowo. Można zatem wybrać się we wszystkie wskazane miejsca i nie myśleć o tygodniu pracującym w pesymistycznych.