DZISIAJ NOC MUZEÓW. GDZIE WARTO SIĘ WYBRAĆ?
Tegoroczna Noc Muzeów w Poznaniu odbędzie się w nocy z 19 na 20 maja 2018. W jej ramach będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie poznańskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.
Pełen program i mapa Nocy Muzeów 2018 w Poznaniu znajduje się tutaj: http://www.nocmuzeow.poznan.pl
Poniżej propozycje ścieżek zaproponowane przez organizatorów:
Muzeum Utracone: Podczas II wojny światowej wiele wspaniałych kolekcji zostało rozbitych, wiele dzieł sztuki zaginęło lub zostało zniszczonych. Dzisiaj niektóre z nich zobaczyć możemy tylko w wirtualnym – Muzeum Utraconym. W Muzeum Narodowym, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie i Muzeum Zamku w Gołuchowie w trakcie całej Nocy Muzeów, można oglądać filmy z serii Muzeum Utracone. Uroczysta inauguracja materiału przygotowanego w ramach tegorocznej edycji odbędzie się w Bramie Poznania.
Z dzieciakami: Na rodzinną zabawę – czyli spacery, quizy, warsztaty – zapraszamy do Muzeum Narodowego, Muzeum Sztuk Użytkowych, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i Muzeum Etnograficznego.15.00-18.30, Muzeum Narodowe, Wspólne odkrywanie; 17.00 -1.00, Muzeum Sztuk Użytowych, Muzeum Sztuk Użytkowych? Żebyś wiedział!; 18.15, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Zrób kokardę narodową; 17.00 – 1.00, Muzeum Etnograficzne, Piknik Pałucki;
Kobiecy wątek: mistrzyni portretu – Olga Boznańska (30) i amazonka awangardy Maria Nicz-Borowiakowa (20.00) w Muzeum Narodowym a w Muzeum A. Mickiewicza w Śmiełowie poetyckie opowieści w wykonaniu Magdy Umer (18.30) i Joanny Szczepkowskiej (20.00).
Silent disco w Muzeum? Żebyś wiedział! – tego jeszcze w Muzeum Narodowym nie było. Sztuki wizualne, fantastyczna kolekcja Muzeum Narodowego i muzyczne propozycje dj’ów. Zagrają: RONK, PAVVEL i WOJAN. (30 -00.30)
Raczyńscy – nie bez powodu jedna z sal Muzeum Narodowego przyjęła nazwę Sali Raczyńskich. Wspaniałe zbiory malarstwa z kolekcji Atanazego i Edwarda Raczyńskich prezentowane są w głównym gmachu Muzeum Narodowego. Będzie można posłuchać o nich podczas spacerów z przewodnikiem (18.15, 19.15, 22.30). Historia rodu to także historia Biblioteki Raczyńskich.
Dizajnerska Noc Muzeów: W jubileuszowym roku – rocznicy urodzin Jana Lenicy, nie mogło zabraknąć jego prac graficznych. Prezentowane są w przestrzeniach Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Narodowego (17.00-1.00), dodatkowo spotkania wokół twórczości Lenicy (19.15, 22.00). Design to Poznań Design Festival i spotkanie wokół Ikony designu Philippe’a Starcka w Muzeum Sztuk Użytkowych (00).