POZNAŃ STRACIŁ WYJĄTKOWE MUZEUM. „WARTOŚĆ ZBIORÓW JEST SZACOWANA NA 100 MLN EURO”
Pierwotnie Grażyna Kulczyk chciała swoje wyjątkowe muzeum stworzyć w Poznaniu lub Warszawie. Ostatecznie nie udało się porozumieć z polskimi samorządami i bizneswoman postanowiła swoje muzeum stworzyć w szwajcarskim Susch.
Grażyna Kulczyk chciała sfinansować budowę muzeum i zapewnić eksponaty, od władz Poznania (później również Warszawy) oczekiwała jedynie utrzymania placówki.
Muzeum 15 metrów pod Poznaniem
W 2008 roku Poznań obiegła informacja, że Grażyna Kulczyk pragnie zbudować w stolicy Wielkopolski wyjątkowe muzeum-galerię. Za jego zaprojektowanie miał być odpowiedzialny jeden z najwybitniejszych architektów ostatnich dziesięcioleci, projektant słynnego Kościoła Światła w Ibaraki, Tadao Ando. Według planów muzeum miało znajdować się 15 metrów pod parkiem sąsiadującym ze Starym Browarem. Miało ono zajmować powierzchnię 7000 mkw i być wyposażone m.in. w wodospady opadające pod ziemię z wysokości parku. Cały projekt był oszałamiający i miał stworzyć nową jakość galerii nie tylko w mieście, ale i Europie.
Ostatecznie Grażyna Kulczyk nie uzyskała dofinansowania z Unii Europejskiej. Następnie pojawił się pomysł aby połączyć finansowe siły kolekcjonerki i miasta. Według tego planu Grażyna Kulczyk miała wybudować muzeum, szacowany koszt – ok 130 mln zł, i wyposażyć je w swoje zbiory. Miasto natomiast miało zapewnić finansowanie bieżącej działalności placówki. Niestety wówczas władze miasta nie były tym pomysłem zainteresowane.
Później byłą jeszcze próba stworzenia muzeum w Warszawie, ale również i z władzami stolicy nie udało się osiągnąć porozumienia.
Kolekcja na światowym poziomie
Na początek krótka charakterystyka zagadnienia. Co właściwie w swej kolekcji ma najbogatsza Polka? „ForbesLife”pisał: „Grażyna Kulczyk jest nie tylko aktywnym przedsiębiorcą, ale też od lat liczącą się na świecie animatorką kultury i kolekcjonerką sztuki współczesnej. Jeszcze w czasie studiów zaczęła budować swoje prywatne zbiory. Dziś Kolekcja Grażyny Kulczyk - GK Collection - obejmuje ponad 500 dzieł. To największa prywatna kolekcja sztuki w Polsce i jedna z najważniejszych w tej części Europy. Wartość zbiorów jest szacowana nawet na 100 milionów euro”.
No to jeszcze dla dopełnienia całości cytat z tygodnika „Polityka”: „Żadne publiczne muzeum w Polsce nie ma w swej stałej kolekcji takiego artystycznego portfolio światowej sztuki ostatnich dziesięcioleci; ani krakowski MOCAK, ani łódzkie Muzeum Sztuki, ani warszawskie CSW czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej”.
Widać zatem gołym okiem, że mówimy o naprawdę ważnej kolekcji. Na początku ubiegłego roku w madryckiej Santander Art Gallery otwarto wystawę prac z kolekcji Grażyny Kulczyk. Po raz pierwszy w historii prestiżowa europejska galeria zaprosiła polskiego kolekcjonera do prezentacji swoich zbiorów. Podczas otwarcia wystawy Grażyna Kulczyk mówiła - Chcę, by moja kolekcja stała się dobrem publicznym. By te dzieła mogły być kiedyś ogólnodostępne przede wszystkim dla zwiedzających w Polsce, na stałe. Polsce potrzebne jest miejsce, gdzie takie zbiory mogłyby służyć ludziom, być eksponowane na światowym poziomie i stawać się naszą wizytówką oraz dumą.
Kierunek Szwajcaria
Ostatecznie Grażyna Kulczyk zdecydowała, że muzeum sztuki nowoczesnej prezentujące jej kolekcję powstanie w Szwajcarii. W tym celu w 2016 roku kupiła budynek starego klasztoru i browaru w Susch,. Miejscowość ta znajduje się w pobliżu znanych na całym świecie kurortów narciarskich Davos i St. Moritz. Trwający od wielu miesięcy remont się zakończył. W budynku zlokalizowanych jest 25 sal, które zajmują powierzchnię 1500 metrów kwadratowych.
– Dla mnie osobiście to także inwestycja w realizację mojej misji: promowania Polski za granicą. Obiekt na tym poziomie, tworzony przez najwybitniejszych architektów i artystów, zlokalizowany w sercu Europy odwiedzanym przez liderów opinii z całego świata, będzie odważną wizytówką Polski. Postawi nas w międzynarodowym gronie najciekawszych projektów tej klasy. Zawsze powtarzam, że dziś o pozycji międzynarodowej kraju, obok jego siły gospodarczej czy politycznej, decyduje wizerunek, relacje i kultura – wierzę w takie narzędzia miękkiej dyplomacji, a Polska w obszarze kultury i sztuki ma się czym chwalić – mówi Onetowi Grażyna Kulczyk.
Oficjalne otwarcie zaplanowano na 29 grudnia. Natomiast od 2 stycznia 2019 roku będzie można odwiedzać placówkę.