DWA POZNAŃSKIE MUZEA RYWALIZUJĄ O PRESTIŻOWĄ NAGRODĘ
„Wydarzenie Historyczne Roku” to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. W tym roku w finale konkursu mamy trzy poznańskie akcenty.
Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.
Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”. Ostateczną decyzję, które projekty wygrają, podejmują w II etapie konkursu internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania. Do konkursu zgłaszane są wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią Polski: wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii i kultury, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, filmy, gry, książki, audiobooki, konkursy, etc. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono blisko 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Do konkursu zgłaszają się zarówno znane instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, jak i lokalne stowarzyszenia działające wyłącznie w danym regionie.
Do II etapu zakwalifikowanych zostanie 15 wydarzeń, wśród których znalazły się:
KATEGORIA "WYDARZENIE"
• BohaterON – włącz historię! (Organizator: Fundacja Rosa, Fundacja Sensoria)
• Find Your Kościuszko – Rok Tadeusza Kościuszki w Stanach Zjednoczonych (Organizator: Ambasada RP w Waszyngtonie)
• Projekt WYSPIAŃSKI (Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie)
• Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach: Wydawnictwo DVD oraz Wystawa o kulisach powstawania niezwykłego cyklu filmów edukacyjnych (Organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)
• 100 lat awangardy w Polsce - Rok Awangardy w Muzeum Sztuki w Łodzi (Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi)
KATEGORIA „WYSTAWA”
• #DZIEDZICTWO (Organizator: Muzeum Narodowe)
• Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga do Niepodległości - nowa wystawa stała (Organizator: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)
• POGROMCY ENIGMY (Organizator: Urząd Miasta Poznania)
• Otwarcie Thesaurus Cracoviensis (Organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)
• Opera Chopina - Fryderyk w Teatrze Narodowym (Organizator: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)
KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”
• Baza świadectw ZapisyTerroru.pl/ChroniclesofTerror.pl (Organizator: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego)
• LITWA I POLSKA – Na wspólnej drodze. Miejsca i ludzie, którzy nas łączą (Organizator: Instytut Polski w Wilnie)
• EDUKACJA NA PLANIE FILMOWYM. Historyczno-filmowa przestrzeń multimedialna i pakiety edukacyjne dla szkół (Organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)
• NUTY DLA OJCZYZNY - projekt edukacyjno-artystyczny (Organizator: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu)
• Akcja edukacyjna "Światełko dla Czerwca'56" (Organizator: Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 oddział Wielkopolskie Muzeum Niepodległości)
Kolejność wydarzeń na powyższej liście jest przypadkowa.
Internetowe głosowanie potrwa od 16 kwietnia do 17 maja 2018 r. Ostateczne wyniki głosowania poznamy pod koniec maja. Podczas uroczystego zakończenia w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie nastąpi wręczenie nagród głównych – cennych statuetek, wykonanych przez wybitnego rzeźbiarza Macieja Zychowicza oraz wyróżnień dla pozostałych finalistów.
Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Można oddać łącznie trzy głosy – jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.
(źródło: Muzeum Historii Polski)