MAMY SWÓJ SUPERTELESKOP. „WIDAĆ NAWET PIŁECZKĘ PING-PONGOWĄ NA ORBICIE NAD ZIEMIĄ”
Obserwatorium Astronomiczne UAM, wykorzystując swój najnowocześniejszy, zdalnie sterowany teleskop umieszczony w Arizonie, prowadzi pilotażowy program w ramach którego fotografowane są najróżniejsze obiekty kosmiczne od satelitów geostacjonarnych po mikro- i nanosatelity na niskich orbitach.
Teleskop ten jest w stanie zarejestrować piłeczkę ping-pongową znajdującą się na orbicie 1000km nad Ziemią. Dzięki takim obserwacjom wyznaczane są pozycje i orbity obiektów, co pozwala przewidywać ich przyszłe trajektorie oraz ostrzegać przez potencjalnymi zderzeniami.
W ramach tych działań wykonane zostały obserwacje wystrzelonego dnia 6 lutego 2018r. za pomocą prototypowej rakiety Falcon Heavy firmy Space X nietypowego pojazdu kosmicznego - kabrioletu Tesla.
W przeciwieństwie do typowych satelitów Ziemi Tesla znajduje się aktualnie na orbicie wokółsłonecznej i oddala się od Ziemi. Obserwatorium UAM 8 lutego wykonało pierwsze obserwacje tego samochodu, gdy znajdował się w odległości ok. 730 000 km od Ziemi. Przewiduje się, śledzenie tego kilkumetrowego obiektu nawet z odległości kilku milionów kilometrów. Obserwacje te pozwolą na określenie dokładnej orbity i wyznaczenie przyszłych przelotów Tesli w pobliżu Ziemi.
Programy monitorowania obiektów w przestrzeni wokółziemskiej w których uczestniczy Obserwatorium Astronomiczne UAM uruchomiła ostatnio Europejska Agencja Kosmiczna oraz Komisja Europejska. W ramach tych programów prowadzone są w wielu obserwatoriach astronomicznych w Europie prace przygotowawcze w celu uruchomienia regularnych, masowych obserwacji wszystkich obiektów zagrażających użytecznym satelitom.
(źródło: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)