RENOWACJA STARYCH KAMIENIC W POZNANIU
Miasto wspiera renowację zabytkowych budynków. W ubiegłym roku z miejskich środków dofinansowano m.in. częściowy remont secesyjnych kamienic przy ul. Roosevelta. W roku 2018 na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane związane z renowacją obiektów wpisanych do rejestru zabytków wyda aż 2,5 mln zł.
- To najwyższa kwota na dofinansowanie zabytków w przeciągu ostatnich kilku lat. Od początku kadencji podnosimy ją systematycznie o pół miliona każdego roku - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Dotacje ułatwiają właścicielom nieruchomości sprawowanie właściwej opieki nad obiektami zabytkowymi. Z kwot otrzymywanych w ramach tzw. funduszu remontowego nie są oni w stanie przeprowadzić wielu prac konserwatorskich.
- Ratowanie dziedzictwa to nasz obowiązek, bo jest ono częścią naszej lokalnej tożsamości - tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków. - Wspieramy właścicieli obiektów w tym wielkim trudzie, jakim jest renowacja takich budynków. Należy pamiętać, że prace konserwatorskie są często bardzo kosztowne, wymagają zaangażowania specjalistycznych firm, jak również drogich materiałów.
W ramach programu ratowania poznańskiej secesji w ubiegłym roku dofinansowana została renowacja witraży w obiektach przy ul. Roosevelta i Krasińskiego. Pracom konserwatorskim poddano również:
- sień główną zabytkowej kamienicy przy ul. Strzeleckiej 25;
- elementy wystroju zabytkowego budynku przy ul. Karola Libelta;
- elewację wraz z detalem oraz remont dachu wilii przy ul. Bukowskiej;
- elewację willi przy ul. M. Konopnickiej 1;
- wystrój klatki schodowej willi przy ul. Limanowskiego 15a;
- elewację frontową zabytkowej kamienicy przy ul. Niegolewskich 34;
- klatki schodowe zabytkowych kamienic przy ul. Roosevelta 4, Roosevelta 6/7;
- balkony zabytkowych kamienic przy ul. Zacisze 2, Roosevelta 4, 5, 6/7, Krasińskiego 1 /2, 3;
- dach zabytkowej kamienicy przy ul. Roosevelta 6/7 - ul. Krasińskiego 2.
źródło: poznan.pl