ŚWIĄTECZNY POZNAŃ! JEST WIELE NOWOŚCI!
Dziś w Poznaniu rozbłysną świąteczne iluminacje. Stolica Wielkopolski zmieni się nie do poznania. Sporą część miejskich świątecznych dekoracji zaprojektowano specjalnie na tegoroczne święta.
Tysiące świateł, niezwykła iluminacja i mnóstwo atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku - tak będzie wyglądało oczekiwanie na święta Bożego Narodzenia w Poznaniu. Wszystko rozpocznie się 2 grudnia w samo południe na Starym Rynku - stanie tam pracownia elfów św. Mikołaja, która zapewni animacje i warsztaty dla dzieci (będzie otwarta w każdy weekend, w godz. 12-14). Jednak najważniejszym punktem programu - i równocześnie otwarciem tej części Betlejem Poznańskiego - będzie uroczyste rozświetlenie miejskiej choinki o godz. 17. Lampki zapali Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Razem z choinką rozbłyśnie niezwykła iluminacja świąteczna, w tym roku wyjątkowa, bo przygotowana specjalnie na zamówienie miasta. Lampki pojawią się na najważniejszych ulicach w centrum Poznania, a w całym mieście stanie kilkanaście świetlnych instalacji.
Na placu Kolegiackim przy koziołkach zobaczymy gotycką bramę Kolegiaty św. Marii Magdaleny, nieistniejącego już dziś a kiedyś największego i najważniejszego kościoła lewobrzeżnego Poznania, a przed poznańską Katedrą staną postaci pierwszych władców Polski. Na Śródce pojawią się anioły śródeckie, a na placu Mickiewicza stanie święty Marcin na białym koniu. Wyjątkowo przyozdobiona będzie też ulica Paderewskiego, która jest łącznikiem między dwiema przestrzeniami tegorocznego Betlejem: placem Wolności a Starym Rynkiem.
Ale to nie jedyna atrakcja, jaka czeka poznaniaków 2 grudnia. Tego dnia na rynku stanie też skrzynia, do której dzieci będą mogły wrzucać listy do Gwiazdora, a na motocyklach przyjadą "MotoMikołaje". Niedziela będzie dniem Świętego Mikołaja - od godziny 12 święty będzie czekał na małych poznaniaków, a na godz. 18 zaplanowano mikołajkowy pokaz ognia. Aż do 22 grudnia na mieszkańców miasta czekać będą stragany, na których będzie można kupić niebanalny prezent pod choinkę i posmakować smakołyków z całego świata.
Weekend 9-10 grudnia to czas Festiwalu Rzeźby Lodowej. Do Poznania przybędzie 16 rzeźbiarzy - przyjadą z innych miast Polski, ale także z Francji, USA, Malezji i Filipin.
W sobotę, 9 grudnia, artyści zmierzą się w konkursie szybkiego rzeźbienia - Speed Ice Curving, gdzie ich zadaniem będzie błyskawiczne odtworzenie w lodzie zadanego tematu. Zadanie nie będzie proste: ekwipunek jednego rzeźbiarza waży średnio 40 kg, a podczas całego festiwalu zużyte zostanie 30 ton lodu. W niedzielę odbędzie się konkurs główny - każdy z twórców dostanie ważący blisko 900 kg blok lodu, z którego wyrzeźbi dowolną figurę.
Po zakończeniu konkursu, ok. godz. 18 poznaniacy będą mogli obejrzeć spektakl laserowy, a całej imprezie towarzyszyć będą tego dnia warsztaty rzeźbienia lodu dla dzieci, wspólne kolędowanie i koncert chóru gospel.
W poniedziałek 11 grudnia o godz. 17 odbędzie się niezwykłe wydarzenie: Poznań Silent Night. Do wspólnego śpiewania najbardziej znanej kolędy na świecie - "Cichej nocy" - zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta, a wśród nich studenci zagraniczni, obcokrajowcy na stałe mieszkający w Poznaniu oraz wolontariusze. Wykonanie tej jednej z najpiękniejszych kolęd pokaże, że Poznań to miejsce otwarte na wielokulturowość, a jego mieszkańcy to osoby tolerancyjne, serdeczne i gościnne. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Inicjatyw Młodzieżowych "Horyzonty" przy współpracy z Miastem Poznań.
W sobotę 16 grudnia o godz. 17 z Placu Wolności wyruszy Wielka Parada Świąteczna, która zakończy się na Starym Rynku. Dzień później Gwiazdor będzie odbierał listy od dzieci, a o godz. 17 będzie można zabrać do domu Betlejemskie Światło Pokoju.
22 grudnia choinki, które zdobiły teren Betlejem, zostaną rozdane poznaniakom.
(źródło: poznan.pl)