ILU LUDZI KORZYSTA Z INTERNETU?
Któż na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku pomyślałby, że zaledwie dwie dekady później funkcjonowanie społeczeństwa będzie tak bardzo zależne od globalnej sieci internetowej?
Twór, jakim jest sieć www. (z j. ang. World Wide Web), zaczął się upowszechniać w ostatnich latach XX wieku i w krótkim czasie zrewolucjonizował nasze życie. Pierwsze sieci komputerowe zaczęły powstawać w latach sześćdziesiątych, należały do nich między innymi ARPANET (która została stworzona na potrzeby wojskowe, przez Departament Obrony USA.), NPL Network czy CYCLADES. Oprócz sieci należących do służb państwowych, wkrótce zaczęły powstawać ich odpowiedniki na uniwersytetach i w ośrodkach naukowych.
Nad Wisłę internet trafił w 1990 r., kiedy zaczęły działać pierwsze łącza oparte o analogową, kablową sieć telefoniczną. Korzystanie z sieci w naszych domach nie byłoby możliwe bez skonstruowania w latach siedemdziesiątych pierwszych komputerów osobistych i szybkiego rozwoju w tej dziedzinie. W miarę spadku cen tych urządzeń zaczęły one umożliwiać dostęp do internetu coraz większej liczbie ludzi. Bardzo szybko pojawiły się przeglądarki, poczta elektroniczna, komunikatory oraz inne programy, bez których nie wyobrażamy sobie dziś funkcjonowania komputera. Głęboka penetracja otoczenia przez sieć doprowadziła do zaistnienia zupełnie nowych mechanizmów społecznych, które już od jakiegoś czasu są obiektem badań i zainteresowań naukowców oraz psychologów.
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników sieci www. Obecnie największy ich odsetek przypada na kraje rozwijające się, stanowi on jednak tylko 34 % całkowitej populacji tych państw. Według danych za lata 2016-17, krajem o największej liczbie internautów są Chiny (blisko 740 mln obywateli, czyli ok. 53 % ludności). Następne w kolejności są Indie (462 mln), Stany Zjednoczone (287 mln) , Brazylia (139 mln), Indonezja (132 mln) i Japonia (118 mln). Polska plasuje się na 29 pozycji z blisko 28 milionami aktywnych użytkowników. Pozycja w tym rankingu jest w oczywisty sposób związana z wielkością populacji państw.
Bardziej poglądowym wskaźnikiem jest odsetek obywateli danego kraju korzystających z internetu. Tu prym wiodą Islandia i Norwegia, gdzie blisko 100 % mieszkańców korzysta z sieci. W ścisłej czołówce znajdą się też Dania, Szwecja, Holandia, Estonia, Japonia oraz Korea Południowa.
Krajem o najmniejszej dostępności do World Wide Web jest Korea Północna, której mieszkańcy są całkowicie odcięci od świata zewnętrznego. Faktyczny dostęp do sieci ma około 14 tys. pracowników aparatu władzy i członków elit. Reżim stworzył własną wersję „internetu” dla obywateli o nazwie Kwangmyong, sieć ta jest jednak całkowicie kontrolowana przez władzę, a jej wykorzystanie w kraju, którego większa część nie ma stałego zasilania energią elektryczną, jest znikome. Inne kraje z niskim dostępem do sieci to leżące w Afryce: Erytrea, Sierra Leone, Niger oraz Somalia. W państwach tych wskaźnik użytkowania wynosi od 2 do 5 % populacji. W Polsce jest to dla porównania 72 %.
Statystyki nie obejmują ludzi, którzy często nieświadomie korzystają z dobrodziejstw internetu. Dotyczy to na przykład osób korzystających z kart płatniczych i kredytowych, bankomatów lub kupujących w kasie bilety komunikacyjne. Wszystkie te usługi potrzebują zazwyczaj do funkcjonowania łącz internetowych.
Ciekawy jest też ranking krajów, w których są największe prędkości połączeń internetowych. Od kilku lat na podium utrzymują się Korea Pd., Szwecja i Norwegia, gdzie średnia szybkość sieci wynosi około 20 mb/s. Dla porównania, w Polsce jest to niecałe 11 mb/s.
Zatem, ilu jest użytkowników internetu? Według danych z czerwca 2017 jest to 51 % populacji świata, czyli jakieś 3,8 mld osób. Liczba ta cały czas rośnie, a szczególnie dynamiczny wzrost ma miejsce w rozwijających się krajach Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu.
Kacper Zieleniak
VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
-------------------------
Artykuł powstał w ramach Akademii Dziennikarza, wspólnego cyklu artykułów portalu miastopoznaj.pl oraz liceów z Wielkopolski.