POZNAŃSKIE STARE MIASTO NA LIŚCIE ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO?
Interpelację dotyczącą wpisania poznańskiej starówki na listę światowego dziedzictwa UNESCO przygotowała radna PiS, Lidia Dudziak. Teraz krok po stronie prezydenta Jacka Jaśkowiaka.
„Poznań jako jedno z najstarszych, największych i najważniejszych miast Polski powinien podjąć starania, aby wpisać Stare Miasto na listę UNESCO” – pisze w Lidia Dudziak. I dodaje: „Wiąże się to z prestiżem i korzyściami dla stolicy Wielkopolski”. Między innymi takie słowa znalazły się w interpelacji, jaka 5 września wpłynęła do Urzędu Miasta. Radna PiS prosi Jacka Jaśkowiaka o pomoc w tej sprawie. Jacek Jaśkowiak jeszcze nie odpowiedział na interpelacje radnej.
Lidia Dudziak przypomina, że w Polsce są przykłady wpisania starówek na listę UNESCO. Stało się tak w przypadku m.in. Zamościa, Krakowa i Warszawy, co – jak zaznacza radna - nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu tych części miasta zarówno w obiegu turystycznym i codziennym.
Lista światowego dziedzictwa UNESCO została ustanowiona w 1972 roku, na podstawie konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego przyjętej przez UNESCO. Trafiają na nią obiekty dziedzictwa kulturowego i naturalnego o szczególnej wartości dla ludzkości.
Polskę na liście reprezentuje 15 obiektów. Są to: Stare Miasto w Krakowie, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940–1945), Białowieski Park Narodowy, Stare Miasto w Warszawie, Stare Miasto w Zamościu, Średniowieczny zespół miejski Torunia, Zamek Krzyżacki w Malborku, Kalwaria Zebrzydowska, Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Drewniane kościoły południowej Małopolski i Podkarpacia, Park Mużakowski nad rzeką Nysą, Hala Stulecia we Wrocławiu, Drewniane cerkwie regionu karpackiego, Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach.