POKAZANO NIEZNANE DOTĄD ZDJĘCIA POZNANIA Z CZERWCA’56
Osiem unikatowych fotografii wykonanych podczas wydarzeń Czerwca’56, po ponad sześćdziesięciu latach wróciło do Poznania.
Zdjęcia zostały wykonane przez pracującego w branży metalowej przemysłowca z Düsseldorfu, Petera Schaeffera. Podczas wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku był on w Poznaniu przy okazji odbywających się targów.
Widząc co się dzieje w mieście, ruszył do centrum i z ukrycia wykonał co najmniej osiem zdjęć prezentujących ówczesny Poznań. Fotografie prezentują atmosferę spacyfikowanego przez wojsko Poznania. Na większości zdjęć Petera Schaeffera widać czołgi, transportery opancerzone i inny ciężki wojskowy sprzęt.
Fotografie przemysłowcowi z Düsseldorfu udało się wywieźć z Polski do RFN. Po wywołaniu zdjęcia trafiły do rodzinnego albumu. Po śmierci Petera Schaeffera w latach 90. XX w., jego rodzina zaczęła porządkować pamiątki pozostawione przez ojca. W tym liczne albumy prezentujące miejsca jego zawodowych podróży.
Zdjęcia prezentujące Poznań z 1956 roku udało się uratować przypadkiem. Do domu Schaefferów trafiła Maria Bartosz-Kościelniak z Sobótki, która przez jakiś czas opiekowała się seniorką rodu i wdową po Peterze. To właśnie ona uchroniła fotografie. Przywiozła je do Polski za pomocą Michała Hajdukiewicza, kierującego Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce, ustalono co tak naprawdę prezentują.
W czerwcu 2015 roku zdjęcia opublikowano na profilu CATL na portalu społecznościowym. Następnie historia potoczyła się błyskawicznie. Opisuje ja portal kultura.poznan.pl „Zainteresowanie fotografiami ograniczyłoby się zapewne do samej Sobótki i okolic, gdyby wśród nich nie znalazł się Radosław Pać, kierujący na co dzień filią Centrum Informacji Miejskiej w Porcie Lotniczym Ławica, który z kolei wiosną bieżącego roku podzielił się swoim niecodziennym, internetowym odkryciem z piszącym te słowa. Wszystko to pociągnęło za sobą kilkumiesięczną korespondencję na linii "Kronika Miasta Poznania" - Sobótka, której nieformalnym ukoronowaniem było spotkanie zorganizowane 14 sierpnia 2017 roku w gościnnych progach Muzeum Ślężańskiego”.
Spotkanie zaowocowało przekazaniem fotografii do Poznania.
Zdjęcia można obejrzeć tutaj.