CO DALEJ Z WINNICAMI POZNANIA? CZY BRZEGI NAD WARTĄ POROŚNIE WINOROŚL?
To miało być coś zupełnie nowego. Nad brzegiem Warty miały powstać winnice. Jednak pomimo dużego zaangażowania ze strony organizatorów i optymizmu ze strony mieszkańców, projektu prawdopodobnie nie uda się zrealizować.
Wizja była prosta, nadwarciańskie wały na Ostrowie Tumskim miały zostać obsadzone winoroślami. Tym samym nad rzeką miała powstać zupełnie nowa przestrzeń. W 2015 roku posadzono nawet pierwsze rośliny a rok później projekt Winnice Poznania wygrał Poznański Budżet Obywatelski. I to właściwie tyle, jeśli chodzi o realizację tej wizji.
Co prawda przedstawiciele Urzędu Miasta jeszcze rok temu zapewniali, że zrobią wszystko, aby projekt udało się zrealizować, ale na słowach się skończyło. Przez ostatni rok nie zrobiono nic, aby Winnice Poznania stały się faktem.
Jest nawet gorzej, zaczęły się piętrzyć problemy. Już po ogłoszeniu wyników PBO okazało się, że w miejscu planowanej winnicy do 2019 roku ma powstać kładka przez Wartę. Miasto uzyskało też ekspertyzę Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z której wynikało, że Ostów Tumski nie jest najlepszą lokalizacją dla uprawy winorośli. Dodatkowo wydział środowiska uznał, że planowana ilość roślin może zagrozić wałom przeciwpowodziowym. Ostatecznie w listopadzie ubiegłego roku miasto wstrzymało projekt. W lutym Fundacja Winnice Poznania złożyła do Jacka Jaśkowiaka skargę na tę decyzję, ale została ona odrzucona.
„Nie rozumiemy do końca dlaczego Urząd Miasta Poznania nie realizuje projektu Winnice Poznania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Uważamy że realizacja projektu jest realna, a UMP nie posiada wystarczających argumentów” – pisze w specjalnym oświadczeniu Fundacja Winnice Poznania. I dodaje: „Ekspertyza na której podstawie została podjęta decyzja została napisana w 5 dni za 9985,95 brutto przez jednego naukowca, bez wizji lokalnej, analizy i konsultacji.”
W odpowiedzi nadzorujący Poznański Budżet Obywatelski Patryk Pawełczak w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” stwierdził: „Ten projekt nie może być zrealizowany. Nie możemy narazić miasta na niegospodarność”.
Fundacja Winnice Poznania nie składa jednak broni. „Dnia 17 maja 2017 złożyliśmy wniosek o udostępnienie do informacji publicznej do UMP. W dniu 31 maja 2017 dostaliśmy odpowiedź, miasto przekazało środki finansowe do rezerwy. Jednocześnie uniemożliwiając zaskarżenie UMP w Sądzie Administracyjnym z art. o niewykonanie budżetu” – pisze w oświadczeniu. I dodaje: „Zdecydowaliśmy się na napisanie tego oświadczenie i udostępnienie całości dokumentacji, licząc że projekt powtórnie zyska przychylność do jego realizacji”.
W sobotę 19 sierpnia na godzinę 15.00 Fundacja zaprasza na Testowe Winnice Poznania, aby przy grillu porozmawiać o projekcie.