JAK PRZYGOTOWAĆ OGRÓD NA ZIMĘ?
Jest jesień, ale to nie oznacza, że właściciele ogrodów mają wolne od porządków. Nie ma co dać zwieźć się złudzeniu, że to nie pora roku na wypełnienia ogrodowych obowiązków. Poza tym zanim nadejdą silne mrozy, warto pomyśleć o roślinach, tak aby przetrwały trudne tygodnie w jak najlepszej kondycji.
Zdrowe, właściwie nawożone i pielęgnowanie roślin w sezonie lepiej przetrwają okres zimy. - Ważne jest, żeby ogrodu nie zostawić samemu sobie. Dopóki trawa rośnie- kosimy. Nie kosimy bardzo krótko. Liście trzeba wygrabić z trawnika. Inaczej trawnik może na wiosnę żółknąć, zamierać i gnić. Wszelkie nawożenie musi być zakończone – przekonuje ogrodnik Sebastian Krajewski. - Zabezpieczamy rośliny. I to też zależy od pogody. Nie upoważniają nas do tego przymrozki. Tu musi być większy spadek temperatury. Metody zabezpieczania są różne np. róże kopczykujemy, a rododendrony zabezpieczamy przede wszystkim przed ostrym słońcem i wiatrem za pomocą siatki – dodaje.
Uporządkować tak, żeby zima nas nie zaskoczyła
- Przed zimą przede wszystkim należy założyć na rośliny, np. na jakiś krzak, który chcemy utrzymać, jakiś koc czy grubsze prześcieradło. Następnie zawiązać od spodu. Dzięki temu śnieg nie pada, roślinka ma ciepło – radzi Darek Markowski, student z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. – Ewentualnie rośliny bardziej egzotyczne można trzymać w domu lub przynajmniej zanieść do garażu – przekonuje.
Jesienne prace w ogrodzie możemy wykonywać aż do pierwszych mrozów, jednak żeby zima nas nie zaskoczyła warto je zakończyć w listopadzie. Podsumowując, najważniejsze dla trawnika jest to, aby usunąć opadłe liście i inne materiały organiczne. Zanim rośliny złapią pierwsze mrozy, trzeba przekopać grządki i usunąć chwasty.
Ogród zimowy lepszy od zwykłego?
Alternatywą dla tych przydomowych są ogrody zimowe. Stają się one zresztą coraz bardziej popularne. Taki ogród to nie tylko atrakcyjny sposób na powiększenie budynku, ale również salon zieleni. Jak przekonują architekci, taki dodatkowy element w domu podwyższa standard i jakość życia. – Posiadając taki ogród można mieć wrażenie bezpośredniego związku z naturą i krajobrazem. Nie zastąpi on jednak ogrodu przed domem. Nie wyobrażam sobie nie wyjść na taras w niedzielny poranek i napić się kawy – uważa Karolina, właścicielka domu z ogrodami: przydomowym i zimowym. – Ten zimowy odpowiednik, to jak jego nazwa wskazuje, jest intensywnie wykorzystywany w zimne, deszczowe lub mroźne dni – podsumowuje.
Miejskie przestrzenie a zima
Zimowy wizerunek miasta wcale nie musi być nudny. Szare krajobrazy mogą zostać ożywione przez odpowiednio dobrane odmiany drzew i krzewów. - Myśląc o zimie, wyobrażamy sobie zazwyczaj białe poduchy śniegu okrywające wszystkie elementy naszych miejskich przestrzeni. Po chwili jednak uświadamiamy sobie, że przecież tak naprawdę przez wiele ostatnich lat śnieg był epizodem, a zimowa codzienność to chlapa, deszcz i szarość. Ponury wygląd miast nie wpływa dobrze na ich mieszkańców – przekonuje architekt Marek Kański. - Wydaje się, że warto szukać sposobów na poprawienie estetyki miast w czasie, gdy nie ratuje jej bujna w sezonie wegetacyjnym roślinność. Działania te sprowadzają się do wybrania i dobrego rozmieszczenia odpowiednich drzew i krzewów – uzupełnia.
- Warto postawić na drzewa i krzewy zimnozielone. Nie zrzucają na zimę liści i igieł. Ich wygląd niewiele się zmienia w ciągu całego roku. Niektóre zimą mają nieco przytłumioną barwę, ale nadal są atrakcyjne – informują pracownicy Związku Szkółkarzy Polskich na swojej stronie internetowej. Ponadto należy pamiętać, że grupy drzew i krzewów należy komponować w zależności od przestrzeni, w której mają się znaleźć.
Im większa przestrzeń tym większe powinny być skupiny sadzonych drzew i krzewów. Z kolei w miejscach typu: urzędy czy ciągi handlowe, warto wykorzystywać do kompozycji karłowe odmiany drzew i krzewów zimnozielonych. Tak twierdzą eksperci.
Zasadą generalną jest, że o ogród należy dbać. Pora roku warunkuje jedynie zakres obowiązków, a nie wyklucza ich całkowicie. Miesiące zimowe to pozornie mało znaczący okres, ale właściwe wykonanie kilku zabiegów pielęgnacyjnych pozwoli lepiej przezimować roślinom i przygotować się do nowego sezonu.
Artykuł ukazał się pierwszy raz w 2014 roku, autor. A.Kowalewska