KOLEJNE WYRÓŻNIENIE DLA POZNANIA! JESTEŚMY NAJBARDZIEJ KREATYWNYM MIASTEM W POLSCE
W opublikowanym przez Komisję Europejską pierwszym wydaniu "Monitora miast kultury i kreatywności" Poznań znalazł się na najwyższym miejscu wśród wszystkich polskich miast.
Pierwsza analiza miast kultury i kreatywności pokazuje wyniki, jakie osiągnęło 168 wybranych miast w 30 krajach Europy (UE28 oraz Norwegia i Szwajcaria) w kontekście szeregu starannie wybranych środków pogrupowanych według dziewięciu wymiarów opisujących „dynamikę kultury”, „gospodarkę kreatywną” i „korzystne środowisko” miasta.
Publikacja przedstawia wyniki, jakie europejskie miasta osiągają w dziewięciu kategoriach obejmujących kulturę i kreatywność, przyczyniające się do rozwoju społecznego i wzrostu gospodarczego oraz tworzenia miejsc pracy. Wskaźniki, w których Poznań otrzymał wysokie noty, to m.in. jakość zarządzania miastem, poziom zaufania społecznego, satysfakcja z bazy i infrastruktury kulturalnej, czy dostępność miejsc pracy w sektorach takich jak nowe media i komunikacja.
Najwyżej spośród uwzględnionych w badaniu europejskich miast został oceniony Paryż, który drugą w rankingu Kopenhagę wyprzedza o ponad 13 punktów. Wśród polskich miast pierwsze miejsce zajmuje Poznań, który otrzymał notę porównywalną, a nawet lepszą niż miasta o dużo wyższych dochodach i liczbie mieszkańców, takie jak Hamburg czy Lyon.
Nasze miasto wypadło też w badaniu Komisji Europejskiej dużo lepiej niż Warszawa. Podobna sytuacja jest w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie prym wiodą nie stolice, a miasta od nich znacznie mniejsze.
To zdaniem autorów badania pokazuje, że stolice wcale nie muszą być najważniejszymi ośrodkami życia kulturalnego. O jego dynamice, podobnie jak o poziomie kreatywności, nie decyduje też wielkość miasta. Liczba mieszkańców miast, które miały najwyższe noty w poszczególnych kategoriach, w większości przypadków nie przekracza 500 tys. mieszkańców.
Monitor będzie aktualizowany co dwa lata, tak aby pozostał źródłem miarodajnych informacji na temat sytuacji w poszczególnych krajach i miastach oraz umożliwiał śledzenie rozwoju miast.
(poznan.pl)