SPOTKANIE Z ADAMEM MICHNIKIEM. M.IN. O KSIĘDZU, PANU I WSPÓŁCZESNEJ POLSCE
Rozpoczyna się Festiwal Malta, któremu jak co roku towarzyszą dyskusje i spotkania. W piątek na pl. Wolności dyskutować będzie m.in. Adam Michnik.
Otwarciem cyklu spotkań będzie rozmowa redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, Adama Michnika z wybitnym poznańskim krytykiem literackim i wykładowcą UAM, prof. Przemysławem Czaplińskim. Tytuł spotkania, to „Ksiądz Pana wini…czyli rozmowy między Panem, Wójtem i Plebanem ciąg dalszy”.
Jest to nawiązanie do wydanej w 1995 r., głośnej książki „Między Panem a Plebanem”. Która stanowiła zapis rozmowy prowadzonej przez Jacka Żakowskiego z ks. Józefem Tischnerem i Adamem Michnikiem.
Początek spotkania w piątek o godz. 17:00 w Generatorze Malta, na pl. Wolności. Wstęp wolny.
W opisie wydarzenia, na stronie organizatorów czytamy:
„W 1995 r. ukazała się książka Między Panem a Plebanem, będąca zapisem rozmowy prowadzonej przez Jacka Żakowskiego z ks. Józefem Tischnerem i Adamem Michnikiem. Żartobliwy tytuł, odsyłający do dialogu Mikołaja Reya, umownie wskazywał na role: Michnik (Pan) mówił o dziejach przed- i powojennej inteligencji lewicowej, Tischner (Pleban) o inteligencji katolickiej. Wspólnie reprezentowali głos tej części społeczeństwa, która mogła czuć dumę z wywalczonej niepodległości osiągniętej dzięki liberalnemu katolicyzmowi i liberalnej lewicowości. W rozmowie obok ról obsadzonych istniały jednak tożsamości niewypowiedziane i nieobecne. Brakowało „wójta”, czyli szarego bohatera polskiej codzienności. Brakowało kobiet, w roku 1989 nie dopuszczonych do Okrągłego Stołu, a w roku 1993 poddanych zaostrzonej ustawie antyaborcyjnej. Brakowało także „prostych”, którzy w dialogu Reya, a także w książce Żakowskiego nie mają głosu.
Czy zmiana w najnowszej historii Polski polega na tym, że „prości” wreszcie przemówili? A jeśli nie oni, to kim są dzisiejsi Pan i Pleban, którzy (znowu!) mówią za nich? Wiemy, że zwycięzcy nie są wieczni, a pokonani nie są bezsilni. Zanim znowu zmienią się Pan i Pleban, czy możliwe jest wypracowanie takiej koncepcji rzeczpospolitej, w której będzie więcej równości i więcej miejsca dla zróżnicowanych głosów?”
Opis wszystkich wydarzeń, mających miejsce podczas tegorocznego Festiwalu, w Generatorze Malta znajdą Państwo tutaj.