RUSZA JUBILEUSZOWY ETHNO PORT POZNAŃ
Pod Zamkiem Cesarskim w Poznaniu pojawiła się trawa i scena. Ethno Port rozpoczyna się już dziś. Jak zapowiada dyrektor Festiwalu Andrzej Maszewski, tegoroczna X edycja nie może być lepsze niż poprzednie. Ma być równie piękna i bogata.
To już 10 lat
Pierwsze edycje Ethno Port Poznań odbywały się w Starym Korycie Warty. Od 2013 roku impreza przeniosła się do Zamku. Plenery i nadwarciańskie otoczenie zamieniono na sale zamkowe i dziedzińce. To jedyna zmiana w festiwalu. Niezmienne pozostają idea tego wydarzenia, jego organizatorzy i oraz publiczność otwarta na brzmienie muzyki świata - Momentem, który pamiętam szczególnie to pierwsza konferencja prasowa przed Ethno Portem, która odbywała się na ławeczkach na Wartą. Pamiętam, że czułam wtedy ogromną ekscytację, że jesteśmy w nowym miejscu, nie wiemy, co nas czeka i że rozpoczynamy nową przygodę. W czasie tego samego Ethno Portu obserwowałam publiczność, która żywiołowo tańczyła pod sceną, a potem była niezwykle skupiona na tym współgraniu festiwalowym. Pomyślałam, że z niczego da się stworzyć coś tak niezwykłego, co natychmiast potrafi dotrzeć - wspomina pierwszą edycję wydarzenia dyrektor CK Zamek, Anna Hryniewiecka.
Ethno Port a rewitalizacja miasta
Z kolei zdaniem wicedyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta, Ethno Port ujęty w jednym słowie to „zaskoczenie” – Na Ethno Port się przyjeżdża po to, by po prostu uczestniczyć w tym wydarzeniu. Po to, by zobaczyć coś, czego nie widzieliśmy i nie słyszeliśmy, a co przypadkiem może się okazać przełomem w naszym życiu - uważa Marcin Kostaszuk. I dopatruje się również w Festiwalu innej, istotnej roli - Powstanie Ethno Portu było zaczynem do poważnych rozmów o rewitalizacji miasta. Festiwal wspomógł nasze wysiłki i myślenie o tym, co zrobić ze Starym Korytem Warty, a dziś, co zrobić ze Św. Marcinem. Chcielibyśmy, żeby była to gwarna ulica, na której tętni życie i jest tą reprezentacyjną w mieście. Pamiętajmy o Ethno Porcie jako o wskazówce, że jeśli się zakochamy w tej muzyce to będziemy ją wiązali z miejscem, które będziemy chcieli później upiększać - podkreśla Kostaszuk.
Uchodźcy - to dotyczy nas wszystkich
Ethno Port oprócz przybliżenia odbiorcom muzyki z różnych stron świata, stara się również zainteresować ich problemami uchodźców syryjskich. Jednym z punktów wydarzenia jest spotkanie edukacyjne zorganizowane przez Humans of Aleppo, zatytułowane „Jak się zostaje uchodźcą?” O problemach uciekinierów z Syrii i realiach ich życia opowiedzą Piotr Marcinkowski, Paulina Kuntze, Maciej Gendek, Bartek Rajewski oraz Daniel Paczka.
Gościem szczególnym tegorocznej edycji Ethno Port będzie szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska. PAH od ponad dwudziestu lat dociera do wielu krajów świata niosąc pomoc i nadzieję ich mieszkańcom. Spotkanie z Janina Ochojską odbędzie się w sobotę o godz. 13 w Sali Kinowej CK Zamek – Przez ostatnie lata staraliśmy się mówić o bieżącej sytuacji i problemach w Syrii. Była to reakcja na kryzys migracyjny, na sposób mówienia o nim, na racje, jakie w Polsce dominują i jak je przełamywać. Słabością jest to, że mówimy do przekonanych, do ludzi, którzy podzielają nasza wrażliwość, do tych którzy uważają, że tego jak się zachowujemy w Polsce będziemy się wstydzić. Janina Ochojska jest taka postacią, że po latach następne pokolenia będą mówić, ze Polacy nie byli tacy źli, bo jest Janina Ochojska. Jest dla mnie wzorem tego, jak należy prowadzić tego typu działalność i jednocześnie nie wchodząc w żadne meandry polityczne, dyskusje, po prostu robi swoje – mówi Andrzej Maszewski, dyrektor Ethno Port Poznań.
Tematyka uchodźców zostanie również poruszona z innej perspektywy. W niedzielę o godzinie 13 rozpocznie się spotkani z Arturem Domosławskim, dziennikarzem, reporterem, autorem m.in. głośnej biografii „Kapuściński non-fiction”. Jego ostatnia książka zatytułowana „Wykluczeni” powstała po podróży autora po świecie i opowiada o życiu ludzi będących na obrzeżach dostatniego świata, bez perspektyw, godności, prześladowanych.
Ethno Port Poznań potrwa do niedzieli. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest pod adresem http://ethnoport.pl/podstrony/138-program