WEEKEND OTWARTYCH OGRODÓW W POZNANIU!
Już w najbliższy weekend poznaniacy będą mogli przeżyć przygodę ogrodniczą i odwiedzić prywatne ogrody mieszkańców osiedla Podolany i Strzeszyn. Wydarzenie nosi nazwę Chelsea Fringe Festiwal Poznań i jest pierwszą poznańską edycją londyńskiego weekendu otwartych ogrodów.
Weekend Otwartych Ogrodów to część organizowanego na świecie w terminie od 27 maja do 4 czerwca Chelsea Fringe Festiwal. Wydarzenie swym zakresem obejmuje takie kraje, jak Wielka Brytania, Włochy, Australia, Japonia i Polska. Głównym odbiorcą festiwalu jest społeczność miejska doceniająca naturę, rośliny, kwiaty i drzewa w przestrzeni miejskiej. „Ideą festiwalu jest także zachęcenie mieszkańców dzielnic, by poznali się bliżej, zdecydowali się wyjść poza własne zamknięte działki, by nawiązali mocniejsze sąsiedzkie relacje” - tłumaczy Tomasz Ciesielski, organizator poznańskiej edycji festiwalu. Festiwal ma zatem również znaczenie społeczne.
W Poznaniu to wydarzenie odbywa się po raz pierwszy. Mieszkańcy Poznania będą mogli zwiedzić 8 prywatnych ogrodów na terenie dzielnic Podolany i Strzeszyn. Organizatorem jest fundacja FROG Fundacja Ratujmy Ogrody Ginące przy współpracy z Radami Osiedla Podolany oraz Strzeszyn. Wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.
Zgodnie z tradycją wszystkich festiwali Chelsea Fringe Festiwal, wydarzenie powiązane jest z aktywnością charytatywną. By móc zwiedzać ogrody, wszyscy chętni powinni zapłacić bilet w wysokości 5 zł. Cały przychód z biletów zostanie przeznaczony na budowę ogrodu na terenie Domu Dziecka na terenie osiedla Strzeszyn. Organizatorzy wydarzenia zachęcają gości do przynoszenia do Domu Dziecka plastikowych nakrętek od butelek. Sprzedaż nakrętek również zasili budżet potrzebny do założenia ogrodu. Idea budowy ogrodu dla Domu Dziecka skupiła także poznańskich przedsiębiorców. Projekt przestrzeni realizuje firma z branży architektury krajobrazu GARTE, a rośliny do zasadzenia w ogrodzie przy Domu Dziecka przekażą wielkopolscy przedsiębiorcy - szkółki roślin Rosarium i Rosa Ćwik.
Ogrody zostaną otwarte w sobotę oraz niedzielę w godzinach od 10.00 do 17.00. Każdy, kto chce odbyć spacer po ogrodach, powinien na początek udać się do ogrodu Domu Dziecka na ulicę Suwalską 197. Tam po uiszczeniu opłaty w wysokości 5 zł dostanie mapkę z adresami wszystkich ogrodów biorących udział w festiwalu. Miejsca do zwiedzania zostaną oznaczone specjalnymi tablicami z nazwą wydarzenia, które zostały przysłane specjalnie na to wydarzenie z Londynu. W sobotę i niedzielę można wziąć udział także w specjalnym spacerze po ogrodach z profesjonalistą, gdzie gości oprowadzać będzie pani Małgorzata Bogusławska, projektant ogrodów z wieloletnim doświadczeniem. Początek wycieczki z profesjonalistą planowany jest na godzinę 13.00 w Domu Dziecka na ulicy Suwalskiej.
Pierwszy festiwal odbył się sześć lat temu w londyńskiej dzielnicy Chelsea. To w tej dzielnicy na terenie parku Ranelagh Gardens co roku w maju organizowana jest jedna z najsłynniejszych w Europie wystaw ogrodniczych Chelsea Flower Show. Na tej wystawie najwięksi projektanci zieleni budują ogrody, by powalczyć o zaszczytne medale wręczane przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.
Chelsea Fringe Festiwal powstał w roku 2012 jako alternatywny festiwal ogrodniczy właśnie w nawiązaniu do Chelsea Flower Show. Założył go Tim Richardson, wybitny brytyjski krytyk ogrodniczy. Pomysł okazał się trafiony, a w ciągu następnych lat idea festiwalu otwartych ogrodów została powtórzona w kolejnych krajach. W Polsce po raz pierwszy Chelsea Fringe Festiwal odbył się w zeszłym roku w mieście Gubin w województwie zielonogórskim. Organizatorem została Fundacja Ratujmy Ogrody Ginące FROG.