MALTA FESTIWAL POZNAŃ BEZ ZMIAN W PROGRAMIE MIMO BRAKU DOFINANSOWANIA
Sześć tygodni dzieli nas do rozpoczęcia tegorocznej edycji Malta Festival Poznań. W trakcie trwającej 10 dni imprezy odbędzie się 290 wydarzeń, których autorami jest 580 twórców reprezentujących 20 krajów. Jak zapewnia prezydent Jacek Jaśkowiak, festiwal odbędzie się zgodnie z planem, bez wprowadzania zmian wśród kuratorów programu.
- Malta to wielkie wydarzenie. Kultura i sztuka pobudza do myślenia. Jest to impreza, która w tym obszarze jest bardzo istotna i staje się symbolem walki o wolność w kulturze. Bardzo mnie cieszy kolejna edycja i z ciekawością zobaczę te przedstawienia. Festiwal na pewno w tym roku się odbędzie i nie będzie żadnych zmian w zakresie kuratorów czy też programu. Nie pozwolimy by w kulturę ingerowali cenzorzy i nie pozwolimy na powrót do PRLu przynajmniej w Poznaniu – uważa prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.
Tegoroczny idiom festiwalowy zatytułowany jest „Platforma Bałkany”. To właśnie z tej części Europy pochodzą kuratorzy programu, chorwacki reżyser Oliver Frljić i serbski dramaturg Goran Injac. Oliver Frljić jest reżyserem spektaklu „Klątwa” który w Polsce wywołał wiele kontrowersji. Obecność Chorwata jako kuratora tegorocznego idiomu Malty spowodowała, że festiwal do tej pory nie otrzymał obiecanych środków. Sam Oliver Frljić nie był obecny podczas konferencja prasowej zapowiadającej Maltę. Organizatorzy udostępnili nagranie z jego wypowiedzią. O szefie resortu kultury powiedział: „Jawnie postępuje jak polityczny tyran, próbując szantażować instytucję kultury, która powinna być niezależna i chroniona przez to właśnie ministerstwo. Powiedziałbym: „Wstyd, panie Gliński”, ale zestawianie słowa "wstyd" i nazwiska pana Glińskiego w jednym zdaniu nie ma większego sensu. Sposób postępowania ministra Glińskiego i jego partii politycznej pokazuje, jak bardzo przyswoili sobie brak wolności z czasów komunizmu”.
Miała być dotacja, jest aukcja
Dwa lata temu Malta Festival Poznań złożył do Ministerstwa Kultury projekt na konkurs dotyczący dofinansowania festiwalu Malta wraz z nazwiskami kuratorów i programem. Malta zakończyła rywalizację na trzecim miejscu i otrzymała trzyletnią umowę, której realizacje rozpoczął ubiegłoroczny festiwal. Dotacja na jedną edycję wydarzenia to kwota 300 tys. zł i ma być ona przekazywana na podstawie oddzielnych umów - Procedura wygląda w ten sposób, że w styczniu składa się rozliczenie finansowe, które złożyliśmy i które zostało formalnie przez Ministerstwo przyjęte, potem składa się aktualizację, czyli powtarza się to co się zadeklarowało rok temu. Czekamy w tej chwili na podpisanie umowy. Wierzę, że zgodnie z prawem, pan minister z nami te umowę podpisze– wyjaśniał na konferencji prasowej, która odbyła się 8 maja w siedzibie Fundacji Malta, Adam Merczyński, szef festiwalu.
W związku z zaistniałą sytuacją i perturbacjami przy przyznaniu środków z Ministerstwa Kultury, artyści i twórcy postanowili sami wesprzeć finansowo festiwal. Pod koniec ubiegłego miesiąca polski animator rysownik Mariusz Wilczyński, napisał list skierowany do szeroko pojętego grona twórców kultury i sztuki, w którym zawierał się apel o wsparcie Malty poprzez przekazanie do rzecz Fundacji swoich dzieł, wyrobów oraz innych przedmiotów, które ostaną zlicytowane, a środki przekazane będą na działanie festiwalu. Sam inicjator aukcji przekazał swoją pracę pt. „Psy szczekają, karawana idzie dalej”. Aukcję wsparli już znani polscy twórcy, tacy jak Krystyna Janda, Agnieszka Holland, Małgorzata szumowska, Mateusz Kościukiewicz Krystyna Piotrowska, Luk Perceval, Łukasz L.U.C Rostkowski, Jacek Poniedziałek, grupa Twożywo, Beata Sosnowska i Olga Wróbel oraz min. Kuratorka poprzedniego idiomu - Lotte van den Berg, Mark Ball (London International Theatre Festival) i Rabih Mroue. Pracę na aukcję przekazał również Jacek Jaśkowiak. Jest to grafika z napisem „Wolne Miasto Poznań”, którą prezydent otrzymał od swoich współpracowników.
Bez patronatu TVP Poznań i TVP Kultura
Ze wsparcia Malta Festival Poznań wycofały się również niektóre media. Patronatu medialnego nad tegoroczną edycją tego wydarzenia odmówili TVP Poznań, TVP Kultura. Z objęcia festiwalu patronatem zrezygnował również miesięcznik „Teatr”, który dwa lata temu docenił Maltę za „Czarodziejską górę”.