POZNAŃ POETÓW JUŻ WKRÓTCE MIMO BRAKU DOTACJI Z MINISTERSTWA
Ósma edycja festiwalu Poznań Poetów rusza 15 maja. – Poezja nie jest dziedziną skierowaną do elitarnej grupy odbiorców. Każdy może z poezją obcować – zachęca do wzięcia udziału w wydarzeniu dyrektor CK Zamek, Anna Hryniewiecka.
Festiwal Poznań Poetów odbywa się co dwa lata. Tegoroczna ósma edycja stała pod znakiem zapytania ze względów finansowych. Pomimo trudności rozpocznie się 15 maja i potrwa 5 dni. Program festiwalu , choć nieco okrojony, zapowiada się atrakcyjnie. Nie zabraknie spotkań z poetami, lirykami, krytykami literackimi czy …dyskoteki na której djami będą poeci. Organizatorzy festiwalu postarają się również zaprezentować poezję poprzez obraz, a to za sprawą projektu Katarzyny Krakowiak i Mirosława Bałki który jest pytaniem o znaczenie słów i znaków, którymi się komunikujemy. Wystawa ta dostępna będzie w galerii Miejskiej Arsenał. Punktem obowiązkowym dla fanów poezji jest również spotkanie z jedną ze znakomitszych polskich poetek, Krystyną Miłobędzką. Podczas spotkania autorka przeczyta swoje wiersze, a towarzyszyć jej będzie akompaniament muzyczny Wacława Zimpela.
W rolach głównych Leonard Cohen i Bob Dylan
„Gośćmi” wydarzenia będą również Leonard Cohen i Bob Dylan. Obaj pieśniarze i poeci będą bohaterami spotkania na którym profesorowie Jerzy Jarniewicz i Adam Poprawa opowiedzą o życiu i twórczości artystów, zaprezentowane zostaną fragmenty filmów, wywiadów i koncertów. W Kinie Pałacowym w Paśmie Filmowym wyświetlane będą również filmy, m.in. LEONARD COHEN: I’M YOUR MAN, w reżyserii Liana Lunsona oraz DONT LOOK BACK, w reżyserii D. A. Pennebackera – dokument upamiętniający trasę koncertową Boba Dylana po Wielkiej Brytanii w 1965 roku.
Pośród gości uczestniczących w festiwalu znajdą się m.in. Krystyna Miłobędzka, Ewa Lipska, Edward Pasewicz, Piotr Sommer, Jerzy Jarniewicz, Krzysztof Siwczyk Barbara Klicka, Yoko Tawada, János Háy.M– Poezja otwiera nas, pozwala zrozumieć świat i przynosi ulgę. Jesteśmy przekonani, że to wydarzenie jest ważne - wyjaśnia dyrektor CK Zamek. A o programie wydarzenia mówi - Ta różnorodność jest dla nas bardzo istotna. Należy się ona czytelnikom i wytrwałym fanom poezji jak i tym którzy rozpoczynają przygodę z nią.
Bez dotacji z Ministerstwa ale ze wsparciem Miasta
Mimo tego że poprzednie edycje festiwalu były wysoko oceniane, Poznań Poetów w tym roku nie otrzymał dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Książki. - Z ogromnym zaskoczeniem przyjęliśmy decyzje o wstrzymaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Instytutu Książki. Nie do końca to rozumiemy i się z tym zgadzamy. Dotacja z Ministerstwa stanowiła 50% budżetu festiwalu - informuje dyrektor Hryniewiecka. W związku z decyzją Ministerstwa o nieprzyznaniu dotacji, Miasto Poznań w całości wesprze to wydarzenie – Jest to dla nas bardzo istotny projekt wpisujący się w strategię wspierania czytelnictwa i kultury - zapewnia Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury Miasta Poznania.
Poznańska Nagroda Literacka po raz trzeci
19 maja podczas uroczystej gali po raz trzeci zostanie przyznana Poznańska Nagroda Literacka. Wyróżnienie to przyznawane jest w kategorii: za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza) oraz dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia (Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka). Laureatem tegorocznej Nagrody im. Adama Mickiewicza został Tadeusz Sławek poeta i eseista, natomiast nominowanymi do Stypendium im. Stanisława Barańczaka są Anna Cieplak, Jacek Hajduk i Małgorzata Lebda. Laureata Stypendium poznamy podczas gali. Nagroda im. Stanisława Barańczaka ufundowana została w 2015 r. przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Miasto Poznań.
Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronach CK Zamek i www.poznanpoetow.pl.