APLIKACJE FIT
Dziś modne stało się bycie fit. A co właściwie oznacza to określenie, jakie niesie skutki i w jaki sposób można się wspomagać, by osiągnąć wymarzony cel - fit? W dosłownym tłumaczeniu oznacza, że ktoś znajduje się w szczytowej formie aktywności życiowej i sportowej dzięki odpowiedniemu treningowi oraz odpowiedniej diecie. Modną formą aktywności, od której pochodzi ten skrót jest fitness, przeznaczony dla osób w różnych przedziałach wiekowych. To dość zróżnicowana forma aktywności, którą dobiera się uwzględniając wiek, płeć i możliwości danej osoby.
Moda na wszelką aktywność fizyczną np. bieganie czy wysiłek na siłowni ogarnęła prawie wszystkich. Powstaje sporo nowych miejsc, które umożliwiają rozwój fizyczny i bycie fit. Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszą się siłownie, baseny czy sale fitness, szczególnie ten wzrost zainteresowania odczuwalny jest w sezonie wiosennym – tuż przed latem, perspektywą plaży i bikini. Niestety jednak zauroczenie zdrowym trybem życia przemija dość spiesznie, a motywacje znikają tak szybko, jak plany na idealną sylwetkę, mimo że powstaje wiele blogów, na których autorzy często opisują swoje doświadczenia związane z życiem fit, po to, by zmotywować do prozdrowotnych działań. Zdradzają sposoby zmagań z samym sobą, odżywiania, które stają się wzorcem dla innych.
Czasem jednak, nie każdy może sobie pozwolić na kupno karnetu do siłowni, czasem też po prostu nie odczuwa takiej potrzeby. Wtedy właśnie wszyscy pragnący żyć długo, zdrowo i szczęśliwie sięgają po słynne aplikacje fit, które mają pomóc w utrzymaniu zdrowego trybu życia oraz pilnować i przypominać o wszelkich formach aktywności. Przykładem takiej aplikacji może być Endomondo, którą chwalą sobie zwłaszcza biegacze. Aplikacja ta monitoruje przebyte kilometry i informuje o spalonych kaloriach. Endomondo przelicza nie tylko czas biegu, ale i jego średnie tempo. Na koniec takiego treningu można oczywiście pochwalić się znajomym swoimi osiągnięciami i udostępnić (w końcu to aplikacja) wyniki w sieci, niech znajomi zazdroszczą!
Popularne aplikacje codziennie przypominają o treningu, czy posiłku. Obliczają jego wartość energetyczną oraz dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Na podstawie danych o naszym wzroście, płci, wadze potrafią obliczyć prawidłową masę ciała, tworząc jednocześnie zindywidualizowany plan treningowy, który należy zrealizować każdego dnia. Aplikacje te sprawdzają się jednak pod warunkiem, że nie oszukujemy samych siebie i dzielnie trzymamy się tego, co zostało zaplanowane.
Należy jednak zachować we wszystkim umiar, bowiem spora grupa osób zatraca się bezgranicznie w byciu fit, a to staje się czasem też niebezpieczne. Warto wspomnieć o tym, że istnieje cienka granica pomiędzy rozsądkiem, a obsesją na punkcie bycia fit. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że obsesja może doprowadzić do ortoreksji czy też do fitoreksji. Ortoreksja to mania na punkcie zdrowej żywności. Osoby dotknięte tym schorzeniem unikają jedzenia określonych pokarmów, uważając, je za szkodliwe dla życia. Codzienna aktywność osoby chorej na ortoreksję zostaje zdominowana przez czasochłonne planowanie, kupowanie oraz przygotowywanie posiłków. Gdy taka osoba pominie jakąś czynność, rodzi się niej poczucie winy oraz żal do samej siebie. Natomiast fitoreksja staje się kolejnym po anoreksji czy bigoreksji groźnym zaburzeniem w postrzeganiu własnego ciała. Dzieje się tak właśnie przez modę fit, która doprowadza niektórych do uzależnienia. Objawia się ono przesadną dbałością o wygląd swojego ciała, jego umięśnienie. Stanowi obsesyjne dążenie do uzyskania idealnej, wysportowanej sylwetki. Osoby cierpiące na fitoreksję uważają, że ich sylwetka nie jest perfekcyjna, w związku z tym uzależniają się od ćwiczeń, dzięki którym mają się pozbyć defektów ciała i osiągnąć ideał sylwetki fit. Oczywiście nigdy nie osiągają wyznaczonego przez siebie celu, bo zawsze widzą wady.
Pewnie przydałaby się jeszcze jedna aplikacja, ta mierząca zdrowy rozsądek, miał rację Horacy, że złoty środek jest najważniejszy…
Patrycja Haracewiat
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
-----------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".