5 POMYSŁÓW NA SOBOTĘ, CZYLI UŁANI, SOŁACZ, KOLEJKA, MALTA I PIOTR GĄSOWSKI
Warto w sobotę wyjść z domu. Tym bardziej, że propozycji jest dużo. Od Dni Ułana, przez przejażdżkę Maltanką i spacer z przewodnikiem po Sołaczu, aż po spotkanie z jednym z najbardziej popularnych polskich aktorów.
32. Dni Ułana 2017
Zawody kawaleryjskie, woltyżerka i pokazy władania bronią białą, Apel Poległych przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich i prezentacja Dingo, unikatowego samochodu pancernego z czasów drugiej wojny światowej- tak wyglądać będą tegoroczne Dni Ułana.
Organizatorem imprezy w tym roku jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.
Szczegółowy program Dni Ułana 2017
Wycieczka Maltanką
Maltanka już po raz 45. zainaugurowała sezon. Maltanka będzie kursowała codziennie od 21 kwietnia do 17 września, w dni powszednie co godzinę, a w weekendy co pół godziny. Bilet ulgowy w jedną stronę kosztuje 4 zł, a normalny - 6 zł. Rozkład jazdy Maltanki znajduje się na stronie MPK Poznań.
Aktywnie nad Maltą
Po przejażdżce Maltanką warto na dłużej zostać w tej części Poznania. Malta i Ogród Zoologiczny, to przecież ulubione miejsca dzieci oraz wszystkich zwolenników aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Rower, biegi, rolki, czy po prostu spacer- do tego Malta nadaje się idealnie. To znakomite miejsce na spędzenie kilku godzin a nawet całego dnia.
Spotkanie z Piotrem Gąsowskim
Pięć lat spędzonych na spisywaniu wspomnień, opatrzonych komentarzami z właściwym autorowi lekko sardonicznym poczuciem humoru. Historie z przymrużeniem oka, autoironiczne opowieści o codzienności – to właśnie składa się na książkę „Co mi w życiu nie wyszło” Piotra Gąsowskiego (Wydawnictwo Edipresse Książki). Z okazji premiery autor spotka się z czytelnikami 22 kwietnia w salonie Empik Plac Wolności w Poznaniu.
Jego twarz brzmi znajomo, ale tych historii jeszcze nikt wcześniej nie słyszał. Co łączyło Piotra Gąsowskiego z Robinem Williamsem? Czego dowiedział się o sobie od Gustawa Holoubka? Jak skończyła się jego przygoda na planie filmu porno i jak się tam znalazł? Autor uchyla rąbek tajemnicy opisując w książce z jednej strony traumy, z drugiej natomiast najzabawniejsze i najpiękniejsze momenty życia. Podane z przymrużeniem oka, a nawet swoistą dezynwolturą historie – o nich właśnie przeczytamy w książce o tytule tak przewrotnym jak prawdziwym, czyli co Piotrowi Gąsowskiemu w życiu nie wyszło.
22 kwietnia, godz. 12:00, Empik Plac Wolności, Poznań, ul. Ratajczaka 44. Wstęp wolny.
Wycieczka po Sołaczu
Przewodnicy z grupy PoPoznaniu zapraszają na wycieczkę po Sołaczu: Planowana z wielkim rozmachem u schyłku zaborów dzielnica willowa miała być magnesem przyciągającym z głębi Prus do rozwijającego się Poznania urzędników i przedstawicieli nowej burżuazji, których zadaniem miało być „kolonizowanie” Wschodu. Mimo wielu zmian inteligencko-kupiecka mieszanka właściwa była Sołaczowi również po zakończeniu kolejnych wojen światowych. Mimo że zabrakło konsekwencji, by zrealizować pierwotne założenia do dziś Sołacz jest przykładem dobrej urbanistyki i architektury. Ze względu na założenie parkowe od samego niemal początku przyciągał również mieszkańców innych części miasta, którzy chętnie przyjeżdżali tu „sołaczyć się”. I to pewnie te związki sprawiają, że pojawiające się co jakiś czas plany zabudowy wolnych przestrzeni tej części zachodniego klina zieleni wywołują zdecydowany sprzeciw. Gdy jednak poszukać głębiej okazuje się, że ze względu na ciągłość osadnictwa na stokach Bogdanki, nad którą jest położony, Sołacz ma starszą metrykę nie tylko od lokowanego w XIII wieku na lewym brzegu Warty Poznania, ale także od wielkopolskich książąt Popiela i Piasta.
Start: skrzyżowanie Alei Wielkopolskiej z ul. Pułaskiego.
Odbędą się dwie wycieczki- o godzinie 11.00 i o godzinie 16.00.
Spacery odbywają się w konwencji "free walking tour" - wstępne zapisy nie są wymagane, a wycieczka odbywa się niezależnie od liczby uczestników i pogody. Na zakończenie można podziękować przewodnikowi napiwkiem.