TO POKOLENIE OGŁOSIŁO EMIGRACJĘ
Dlaczego młodzi ludzie emigrują? Kaprys? Chęć przygody? Cele zarobkowe? Odpowiedzi bywają tak samo różne, jak różne są charaktery każdego z nas. Jeśli przyjrzeć się wnikliwie całej sytuacji, to okazuje się, że emigracja staje się znaczącym problemem dla naszego państwa.
Każdy młody człowiek opuszczający kraj to osłabienie dla jego całości, ekonomii, PKB, a nawet wysokości przyszłych emerytur. Gdy poza granicami znajdują się miliony Polaków, jest to już potężny cios dla sytuacji ekonomicznej kraju.
Znów wracamy do pytania: dlaczego? Jak widzi ten problem osoba około dwudziestoletnia? W dzisiejszych czasach nastała moda na patriotyzm, na bycie u siebie. Za granicą zawsze będziemy obcy, a jednak wielu ma odwagę, a nawet w jakimś stopniu czelność, wyjeżdżać, zaczynając życie od nowa. Starsze pokolenie bywa często niesprawiedliwe wobec wyborów młodych ludzi, nazywa wyjeżdzających nieukami i/lub leniami. Prawda jest niestety nieco inna, w sumie to nawet przykra. Młodym, otwartym na świat, nie zależy tylko na tym, by przeżyć, zależy im na jakości życia i czerpaniu z niego przyjemności, radości, zależy im na realizowaniu swoich marzeń. Każdy chce się uczyć, mając w perspektywie dobrą pracę, woli nosić buty Nike, jeździć BMW serii 7, a na wakacje lecieć na Seszele, zamiast stać w korku na Zakopiance w 20-letnim Oplu. Młodzi ludzie po prostu nie chcą oddawać swojej wolności za grosze, nie chcą żyć według narzuconych zasad, nie uzyskując odpowiedniej gratyfikacji finansowej. Nikt z nas nie kupi auta zza granicy po wprowadzeniu nowej akcyzy, nikt z nas nie zarejestruje żadnego na siebie, bo samo OC przekracza wartość pojazdu. Nikt też nie kupi sobie mieszkania, a jedynie wynajmie i to za cenę wyrzeczenia się zwykłych przyjemności. Emigrujący zarobkowo nie chcą już dłużej patrzeć na to, jak ci naprawdę leniwi zyskują o wiele więcej, jedynie dzięki temu, że ktoś w rodzinie znał szefa korporacji. Po zdobyciu wykształcenia i odpowiednich umiejętności przestają czekać, uciekają, mając żal do aktualnej i poprzedniej władzy.
Wielu młodych ludzi decydujących się na emigrację obiera sobie jednak jakiś cel, najczęściej emigrujący planują powrót po osiągnięciu satysfakcji finansowej, chcą wrócić z odpowiednią ilością gotówki tak, aby nowe życie w ojczystym kraju było łatwiejsze. Ci najbardziej odważni zostają jednak na stałe, aklimatyzują się i żyją swoim życiem, nic nie skłoniłoby ich do powrotu. I wtedy najczęściej zarzuca się im, że nie są patriotami. Niekiedy nawet nazywa się ich zdrajcami. Tylko dlaczego? Dlatego, że chcą godnie żyć?
Wyjazd nie oznacza odrzucenia ojczyzny. Jeśli nadarzy się taka okazja, to sam wyruszę w podróż po spełniające się marzenia.
Adam Lambryczak
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej
w Poznaniu
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".