… AND THE WINNER IS... OSCAR!
Każdego roku miliony osób śledzi przebieg rozdania Oscarów, czyli nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, która co roku wybiera z nominowanych filmów te najlepsze.
Taka tradycja trwa już od 1929 roku, pierwsza nagroda została wręczona w hotelu Hollywood Roosevelt, a sama gala trwała zaledwie 15 minut. To zmieniło się później, bo impreza stała się sławna nie tylko w całym kraju, czy na kontynencie, ale i na świecie. Dzięki rozgłosowi i niebywałej widowiskowości każdej gali zamieniono przestrzeń hotelu na teatr, a wtedy z całego świata zaczęli przybywać goście i sławy, czerwony dywan zapełniał się gwiazdami ze świata sztuki filmowej.
Co roku od dziesięcioleci w OSKAROWĄ NOC FILMOWĄ wręczane zostają złote statuetki – Oskary. Ten przedmiot pożądania przedstawia złotego rycerza opartego o dwuręczny miecz, stoi na rolce filmu, która ma pięć szprych. To ważne, bo każda z nich odnosi się do innej grupy zawodowej, związanej z Amerykańską Akademią Sztuki i Wiedzy Filmowej. Oskary są przyznawane w różnych kategoriach np.: dla najlepszego filmu, najlepszego aktora pierwszo i drugoplanowego, nagrodę otrzymuje też najlepszy film krótkometrażowy i nieanglojęzyczny. Wyróżniona zostaje muzyka, umiejętności operatów, reżyserów i kostiumologów. Swojego Oskara dostają ci przed i ci za kamerą.
Oskarowa gala rozdania nagród rządzi się swoimi prawami i nie ogranicza się jedynie do wręczania statuetek, to swoiste show i spektakl. Czasem jest też miejscem, w którym artyści mogą krytycznie wypowiedzieć się na temat praw rządzących światem, co wywołuje niemałe kontrowersje. Anegdotyczny jest przykład Marlona Brando, jednego z najlepszych aktorów ze Stanów Zjednoczonych, który odmówił przyjęcia Oskara za główną rolę w filmie Ojciec chrzestny, bo w ten sposób chciał zamanifestować przeciwko dyskryminacji Indian. Chciał zwrócić uwagę na problem, z którego Amerykanie nie zdawali sobie sprawy lub którego po prostu nie chcieli dostrzec, bo wygodniej jest nie wiedzieć i nie widzieć.
Gala rozdania Oskarów jest miejscem triumfu kina, ale ma też niezwykle silny przekaz medialny. Ubiegłoroczną galę rozdania Oskarów nazwano białymi Oskarami, ponieważ wśród nominowanych nie znalazł się żaden czarnoskóry filmowiec. Uświadomienie światu, że ludność czarnoskóra i inne mniejszości narodowe czy rasowe są dyskryminowane w Stanach stało się ważną sprawą. Tak popularne wydarzenie, jak rozdanie Oskarów, jest świetną okazją, by przybliżyć problemy, które najczęściej ludzie ignorują lub z których nie zdają sobie sprawy.
Gala Oskarów to spektakularne, amerykańskie święto, ale i polski film zapisał się w historii tego wydarzenia. Oskara za całokształt pracy reżyserskiej otrzymał Andrzej Wajda. Zdobył go również operator Janusz Kamiński za zdjęcia do Listy Schindlera i filmu Szeregowiec Ryan. Nagrodą wyróżniono też muzykę Jana A.P. Kaczmarka do filmu Marzyciel, doceniono scenografię (Lista Schindlera) Allana Starskiego i Ewy Braun. Tę prestiżową nagrodę zdobył również Roman Polański za film Pianista, a zaledwie dwa lata temu triumfy święcił doceniony na całym świecie i również przez Amerykańską Akademię Filmową obraz Ida Pawła Pawlikowskiego.
I znów wręczono Oskary, i wielu czekało na słowa: and the winner is…, najważniejsze jednak, aby nie ulec oskarowej modzie i blichtrowi, bo to my widzowie wybieramy film do swojej filmoteki…i my doceniając go, nagradzamy go swoim Oskarem.
Krzysztof Marciniak
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
--------------------------------------------------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".