MAGIA TRWA
W Poznaniu trudno wyjść z nastroju jaki towarzyszył nam podczas minionego weekendu. Kulturalna strona miasta mobilizuje do dalszej zadumy. I częstuje porcją nostalgii oraz magii.
Szamanka polskiej sceny muzycznej, jak nazywana jest Justyna Steczkowska, wystąpi na scenie Teatru Wielkiego. Organizatorzy zapewniają, że będzie to niezwykła uczta dla ucha i oka. Pojawią się nowe aranżacje utworów, hipnotyzujące wizualizacje oraz zarówno wzruszenia jak i dobra zabawa. – Usłyszą Państwo utwory z jej pierwszych płyt, które na stałe wpisały się w historię polskiej muzyki rozrywkowej, ale również, zupełnie premierowo piosenki z jej najnowszej płyty, której premiera już jesienią tego roku - zachęcają organizatorzy. Ten magiczny koncert rozpocznie się o godzinie 20.
Zaduszki to temat nadal aktualny. Wskazuje na to również jedno z najbardziej popularnych cyklicznych wydarzeń kulturalnych miasta. Poznańskie Zaduszki Jazzowe to koncert, w którym nieprzerwanie od 2002 roku najznakomitsi wielkopolscy artyści muzyką i modlitwą wspominają tych, którzy odeszli. A których twórczość żyje wciąż w naszej pamięci. Koncert rozpocznie się o godzinie 18 w Kościele farny św. Marii Magdaleny.
Dla miłośników sztuki malowanej
Jeżeli z kolei zamiast pieścić zmysły muzyką, wolicie napawać się obrazem możecie wybrać się na otwarcie wystawy malarstwa Tadeusza Sobkowiaka. Artysta ten to poznaniak, który w wieku jedenastu lat zdobył dwie główne nagrody w konkursie zorganizowanym przez studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ukończył z wyróżnieniem studia na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Sam o sobie mówi, że jest podróżnikiem w czasoprzestrzeni osobistej.
– Malarz świateł i cieni, lasów i łąk, plaż i nieba, istot dziwnych i straszliwych zarazem, liści i gałęzi, tajemnych okrętów i lądów nieodkrytych. Poszukiwacz tajemnicy życia i śmierci, bytów nieodgadnionych, zagubionych mitów i legend wszelakich – czytamy w opisie artysty. – Twórca baśni przyrody, baśni universum, wsłuchany w śpiew wiatru i wielorybów, ożywiający kamień i usypiający lęki – czytamy dalej.
Otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 19 w Galerii pod Lipami.
Pamiątka z Gruzji
W siedzibie Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa natomiast odbędzie się otwarcie wystawy fotografii. Katarzyna Majewska wybrała się do Gruzji i chce podzielić się z widzami tym, co udało jej się zobaczyć. Prezentowane zdjęcia powstały w czasie trzech podróży do Gruzji i stanowią zapis postrzegania gruzińskiej rzeczywistości. Majewska z uwagą podgląda tajemniczy świat kraju, który jeszcze niedawno należał do byłego Związku Radzieckiego.
- Ekspozycja prezentowana w galerii WSNHID będzie trzecią w cyklu Arcana Mundi (Tajemnice Świata). Poprzednie prezentowane były w galerii Piotra Malczewskiego w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie oraz w galerii instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie – informują organizatorzy wystawy. – Prace autorki są obecnie wystawione na zbiorowej ekspozycji zatytułowanej „Bracia Mniejsi” w galerii rzeźbiarza Rafała Strumiłły w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie – dodają.
Ekspozycja „Georgia. Ordinaria/Extraordinaria” będzie dostępna dla zwiedzających od godziny 18.
Wolicie rozrywkę?
Zawsze pozostaje opcja: kino. W Cinema City Kinepolis do wyboru między innymi „ Annabelle” , „Bogowie” , „Dzwoneczek i tajemnica piratów” czy „Miasto 44”. W Multikinie 51 natomiast możecie zdecydować się na „Rogi”, „Pudłaki” czy „Służby Specjalne”. Szczegółowy repertuar dostępny na stronie multipleksów.