MODA NA JEDZENIE?
Skąd w ogóle bierze się moda? Jak się okazuje zdecydowana większość wiąże to zjawisko z naśladowaniem innych. Często zaczyna się od tego, że wypatrzymy na ulicy kogoś, kto według nas wygląda rewelacyjnie i zaraz chcemy wyglądać tak, jak ta osoba. Jednak, jak wiadomo trendy nie dotyczą tylko ubrań. Coraz częściej modne stają się stylizacje włosów, brwi i paznokci(!), ale ponieważ nie samym wyglądem człowiek żyje, to i moda dosięga dziś już świetnie wyglądającego i smakującego cool jedzenia! Na czym polega ta osobliwość? W czym tkwi fenomen tego światowego trendu celebrowania i smakowania pożywienia?
Slow food, bo o nim mowa, nie polega tylko na skonsumowaniu jedzenia, lecz zatrzymuje się na etapie samego przygotowania potrawy. Slow food to także organizacja i ruch społeczny, które skupiają ludność z całego świata chroniącą tradycje ich narodowej kuchni.
Slow food dzieje się już na etapie samego przygotowania potrawy, odnoszę wrażenie, że dzisiejszym świecie ten akt jest najważniejszy. Zresztą nie jest mniej ważne udokumentowanie etapów, czyli ofotografowanie składników, a potem gotowej potrawy! Kiedy wybierzemy się do restauracji lub baru, to rzadko kto od razu przystępuje do skonsumowania swojego zamówienia, najpierw bowiem robi zdjęcie tego, co je. Oczywiście takie zdjęcie należy od razu wstawić na swój profil na portalu społecznościowym. To ostatni, ale jednak kluczowy moment inicjacji slow food.
Kiedy porównamy dziś z wczoraj, widać wyraźnie jak bardzo zmienił się świat na przełomie kilku lat. Jeszcze nie tak dawno etap przygotowania, był uznawany za błahostkę, liczyło się tylko to, by zjeść coś szybko. Zapewne stąd wzięła się nazwa fast food, czyli określenie, które funkcjonuje do dziś i oznacza bary z niezdrowym, tanim jedzeniem, realizujące jednak swoje zamówienia w bardzo krótkim czasie. Do dziś można w nich spotkać wielu klientów korzystających z usług takich restauracji, choć ich liczebność na szczęście coraz bardziej maleje. To dobra wiadomość, gdyż śmieciowe jedzenie zatruwa układ pokarmowy i działa niekorzystnie na inne narządy.
Zmiana jedzenia fast na slow dotyczy również środków masowego przekazu. W wielu stacjach telewizyjnych transmitowane są programy o charakterze kulinarnego talent show, których celem jest ukazanie inwencji kulinarnej zwykłych ludzi. Równie często spotykane są kucharskie audycje prowadzone przez gwiazdy i legendy światowej kuchni. Świat podąża dalej i moda na jedzenie nie zatrzymała się tylko na telewizji. Internet także zalała mania gotowania. Sieć pełna jest kulinarnych blogów. Taką stronę może założyć każdy, kto tylko interesuje się gotowaniem i ma dostęp do Internetu. A ponieważ w dzisiejszych czasach prawie każdy uważa się za kuchmistrza, a naprawdę utalentowanych i skromnych ludzi brakuje, to i przepisom na przepyszne dania także czegoś brak. Czy w związku z tym moda na pichcenie przystopuje? Jak na razie nic nie zapowiada zmiany, wystarczy tylko spojrzeć w księgarniach na dział kulinarny, w którym półki uginają się od nadmiaru książek, moda na jedzenie święci właśnie swoje triumfy.
…a w związku z tym nie pozostaje nic innego, jak tylko powiedzieć SMACZNEGO w formie slow!
Natalia Kicka
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
---------------------------------
Artykuł powstał w ramach Akademii Dziennikarza, wspólnego cyklu portalu miastopoznaj.pl i Liceów z Wielkopolski.