NIEZNANE HISTORIE ZE ŚRÓDKI
Śródka, to jedna z najstarszych części Poznania. Od kilku lat trwa jej rewitalizacja oraz przywracanie pamięci o historii. Teraz można poznać dotąd nieznane opowieści związane z wydarzeniami mającymi miejsce na Śródce.
Od ponad dwóch lat trwa odkrywanie lokalnego dziedzictwa w ramach Archiwum Społecznego Śródki. Jest to przestrzeń spotkania z mieszkańcami tej części Poznania, która pozwala na tworzenie i rozwijanie uspołecznionego modelu wiedzy historycznej.
Archiwum Społeczne Śródki składa się z materiałów przekazanych przez mieszkańców, żyjących w dzielnicy obecnie lub w przeszłości. Najnowszym efektem pracy jest publikacja "Trzeba by jeszcze powiedzieć. Z Archiwum Społecznego Śródki". Książka nie opisuje całych dziejów tej części Poznania. Osią narracji jest człowiek i pamięć. To właśnie opowieść o człowieku, zdjęcia z rodzinnych albumów i historie przekazywane do tej pory głownie z ust do ust tworzą zupełnie nowy obraz historii poznańskiej Śródki. Jest ona jedną z najstarszych części Poznania, jej historia jest bardzo bogata – zarówno ta najdawniejsza, jak i ta, którą pamiętają dziś żyjący mieszkańcy.
W publikacji znajdują się fotografie, fragmenty wywiadów (historii mówionych) – ujmujące, czasem wzruszające, a niekiedy zabawne opowieści z danych lat. Książka zawiera też część poświęconą Rynkowi Śródeckiemu, który – choć nie istnieje – obecny jest nadal w świadomości mieszkańców i jest częścią lokalnej tożsamości.
Spotkanie promocyjne odbędzie się 19 stycznia w Bramie Poznania o godzinie 18.00.