KRÓTKIE NOGI KŁAMSTWA
Eksperci i psychologowie twierdzą, że łatwo wykryć czy ktoś kłamie. Wystarczy ponoć zaobserwować mowę ciała człowieka, którego podejrzewamy o kłamstwo. Niestety nie można za każdym razem stwierdzić, że osoba, u której zaobserwujemy przejawy kłamstwa właśnie kłamie, ale próbować obnażyć bujdę trzeba zawsze. Zachowania, które możemy zaobserwować u osób, które nas oszukują, są naprawdę przeróżne i zależą często od charakteru oraz osobowości łgarza.
Podstawowymi oznakami, o których piszą eksperci, jest tak zwana sztywna ekspresja fizyczna, co oznacza, ze łgarz ograniczać się będzie do niewielkich ruchów dłoni i rąk, a sztywny kark umożliwi mu brak kontaktu wzrokowego z okłamywanym rozmówcą. Osoba próbująca przekonać nas do swojego kłamstwa często będzie wyolbrzymiać daną historię, dodając do niej zbędne szczegóły, aby tym samym uwiarygodnić ją i zapewnić nas, że opisywana sytuacja naprawdę miała miejsce.
Kłamca najczęściej będzie unikać kontaktu wzrokowego choć czasem jest wręcz przeciwnie, a wtedy przesadnie wpatrywać się będzie w oczy osoby, do której mówi. To samo dotyczy udawanych emocji. Kłamca okazuje je, ograniczając się jedynie do ruchu ust. Reszta twarzy pozostaje wolna od emocji i nie wyraża żadnych uczuć.
Kłamcy często unikają odpowiedzi na konkretne pytanie, starają się je pominąć . Poza tym łgarz może mieć także problem z wymową, plącze się, jest dygresyjny, ucieka od tematu. Używa też prostego języka, często pomijając wszelkiego rodzaju zaimki, nie potrafi ułożyć zdania poprawnie gramatycznego, a często także mówi monotonnym i cichym tonem.
Osoba, która nie mówi prawdy, często zachowuje się podobnie do tej, która jest zdenerwowana, trudno się dziwić, skoro sama konieczność kłamania jest stresująca. Kłamcę rozpoznać można też po zbyt częstym mruganiu, przygryzaniu wargi lub nadmiernym dotykaniu oczu, nosa i brody. Skąd takie dziwaczne zachowanie? Łgarz w ten sposób odwraca uwagę swojego rozmówcy od tego, co mówi. Znakiem konfabulacji jest także poważny wyraz twarzy zmyślającego, kłamca skupia się na każdym wypowiedzianym słowie, nie może zapanować nad dłońmi, czasem nerwowo chowa je do kieszeni.
Mowa ciała jednak nie zawsze wszystko zdradza, dlatego czasami lepiej zaufać swojej intuicji i pochopnie nie oceniać osoby, której zachowanie może częściowo wskazywać na odruchy związane z kłamaniem.
Nawet jeśli mowa ciała nie zdradzi łgarstwa, to na pewno blagę zdradzi już wkrótce sam jej twórca, bo każde kłamstwo ma krótkie nogi…
Olga Kołodziej, Aleksandra Tomkowiak
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
--------------------------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".