DŁUGOWIECZNE ZWIERZĘTA
Świat od wieków ciekawi i interesuje człowieka, a świat fauny i flory bardzo. Naukowcy badają pochodzenie zwierząt, ich wielkość, kształt, ubarwienie czy sposób odżywiania się. Co najciekawsze, udało im się odkryć jakich trików i sztuczek używają zwierzęta, aby wydłużyć lata swojego życia. Są bowiem takie gatunki, które przeżyją niejednego człowieka, bo niektóre z nich dożywają do ponad kilkuset, a nawet kilku tysięcy lat.
Jednymi z długo żyjących zwierząt są osobniki morskie, czyli koralowce głębinowe. Długość ich życia wynosi ok. 4200 lat. Sekretem ich niezwykle długiego żywota, jest bardzo powolny wzrost. Niektóre gatunki w ciągu roku wydłużają się zaledwie o 3,5 mikrometra. Rekordowym odkryciem był jeden z gatunków koralowca, który przeżył aż 4265 lat!
Drugim przykładem jest cyprina islandzka. Jest to małża, która się nie starzeje. Zwierzę to umiera szybko tylko, jeśli zachoruje, zostanie zabite lub kiedy występują niekorzystne dla niego warunki do życia. Dwa najstarsze okazy miały 500 i 375 lat. Zwierzę to występuje w wodach Oceanu Atlantyckiego, ale zamieszkuje też Morze Bałtyckie. Małża jest smaczna, jadalna, zatem i poławiana na skalę handlową, co niestety nie przyczynia się do jej długowieczności.
Jeszcze innym długowiecznym zwierzęciem jest wieloryb grenlandzki. Ssak ten żyje na terenach polarnych i jest drugim pod względem wagi zwierzęciem świata. Waży ok. 190 ton. Niektóre z tych osobników mogą dożyć nawet 211 lat, co według naukowców można uznać za jeden z rekordów długości życia wśród kręgowców, choć rekin polarny ( zwany też grenlandzkim ) wygrywa w tej rywalizacji. Naukowcy odkryli, że dzięki swojemu bardzo powolnemu wzrostowi, zimnu, niskiej temperaturze ciała i otoczenia, może dożyć nawet do 392 lat! To zadziwiający wynik!
Natomiast czerwony morski jeżowiec jest w stanie żyć nawet 200 lat. Gatunek ten starzeje się nadzwyczaj wolno, a gdy dochodzi do wieku 100 lat, jest tak samo przystosowany do życia jak za młodu. Innym przykładem jest meduza. To stworzenie jest nieśmiertelne! Ma ona długość 4,5 mm i żyje w każdym oceanie. Kiedy osiąga dojrzałość płciową reprodukuje się, a na końcu cofa w rozwoju. Oznacza to, że na okrągło przechodzi przez procesy starzenia się i odmładzania, zmieniając swoje komórki według własnych potrzeb.
Natomiast wśród gadów najdłużej żyjącym był żółw promienisty o imieniu Tu'i Malila. Zamieszkiwał Madagaskar, ale swoich 188 lat dożył w Królestwie Tonga. Był on najstarszym żółwiem świata, zmarł 50 lat temu. Co ciekawe całe życie mieszkał z rodziną królewską i jej kolejnymi pokoleniami. Nawet imię żółwia oznaczało właśnie królewską godność.
Naukowców interesują długowieczne zwierzęta, ale nie są w tym bezinteresowni, szukają medykamentu, sposobu na wydłużenie życia ludziom, szukają, porównują i naśladują. Nie na darmo więc łykamy kapsułki z tranem, olejem z wątroby rekina....wszystko po to, by jak rekin polarny żyć długo i szczęśliwie.
Michalina Wojciechowska
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
-----------------
Artykuł powstał w ramach Akademii Dziennikarza, wspólnego cyklu portalu miastopoznaj.pl oraz wielkopolskich liceów.