GDZIE POJAWI SIĘ ULICA NIEZALEŻNEGO ZRZESZENIA STUDENTÓW?
Na komisji kultury i nauki pojawiły się dwie propozycje. Jedna z nich to okolice Wydziału Prawa i Administracji UAM, druga z kolei dotyczyła skweru Piotrowo/Kórnicka. Wcześniej – przypomnijmy, była mowa o zieleńcu między Uniwersytetem Ekonomicznym a Akademią Muzyczną.
Wcześniejszy pomysł popierali niektórzy radni i zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. Jednak jak informuje Andrzej Krygier , dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, ta propozycja miała zdecydowanie negatywną opinię rady osiedla.
Na ostatnim posiedzeniu komisji dyrektor Krygier przedstawił dwie nowe lokalizacje. Jedna z nich to Al. Niepodległości – naprzeciwko urzędu Marszałkowskiego i dawnego hotelu Polonez. - Tam jest droga wewnętrzna, po prawej stronie jest nowy budynek wydziału prawa i administracji. Ta uliczka miałaby być wzdłuż dziekanatu – wyjaśnia, dodając, że osobiście pomysł mu się podoba.
Drugą proponowaną opcją jest skwer Piotrowo/Kórnicka. W komisji pojawiły się wątpliwości.
Będą szukane nowe rozwiązania!
- Ta pierwsza propozycja jest na skraju, to nie jest skwer i wydaje mi się, że nie zostanie to zauważone i nie będzie kojarzyć się z uniwersytetem – stwierdza radna Joanna Frankiewicz (PRO).
- Jeżeli mamy jakieś manifestacje NZS, to one raczej koncentrowały się wokół ścisłego centrum; pomnika Czerwca 1956r. czy ul. św. Marcin – zaznacza Przemysław Alexandrowicz (PiS). - Nie mówię o przemianowaniu którejś z tych ulic, ale o rejonie, w którym szukałbym miejsca. Pojawia się jeszcze pytanie czy to znowu będzie w pobliżu uczelni. Może lepiej poszukać miejsca na Morasku? - proponuje.
Radni nie podjęli żadnej decyzji, a przewodniczący komisji kultury i nauki Antoni Szczuciński podpowiada, by szukać nowych lokalizacji i dalszych rozwiązań.
Skwer we Wrocławiu i pasaż w Warszawie
Place, uliczki i skwery, które mają w nazwie Niezależne Zrzeszenie Studentów znajdują się już we Wrocławiu i w Warszawie. W tym pierwszym przypadku skwer został utworzony na placu przed budynkiem wydziału filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. To właśnie tam w latach 80. mieściła się pierwsza siedziba NZS, a na polonistyce miały miejsce głośne strajki i studenckie wiece.
W Warszawie nazwę Niezależnego Zrzeszenia Studentów nosi pasaż, mieszczący się przy Krakowskim Przedmieściu. Lokalizacja podoba się mieszkańcom, gdyż zarówno ona, jak i symbol pasażu świadczą o olbrzymiej pracy wykonanej przez NZS.
***
Niezależne Stowarzyszenie Studentów powstało we wrześniu 1980 roku. Dołączyło ono do antykomunistycznej opozycji i strajków robotniczych z sierpnia '80.