NIEDOCZYTANE KSIĄŻKI, NIEDOLECZONE ZĘBY, NIESPEŁNIONE MIŁOŚCI. TEGO CHCĄ OD NAS NIEMCY.
„Poznań, z czym zalegasz?” To pytanie, które zadadzą miastu artyści z Marburga - Katrin Hylla, Kajetan Skurski i Laurenz Raschke. Powołany przez nich Instytut Spraw Niedokończonych (ISN) przy ulicy Ratajczaka 44 będzie badał sprawy, z którymi zalega Poznań i jego mieszkańcy.
Poznaniacy
Projekt RESIDENTS//MIESZKAŃCY Fundacji Centrum Amarant realizowany we współpracy z Goethe-Institut Warszawa i Theater im G-Werk z Marburgu to polsko-niemiecka platforma rezydencji artystycznych w Poznaniu. Na projekt składają się trzy wizyty niemieckich kolektywów artystycznych. To grupy związane z teatrem, ale też ze sztukami wizualnymi, filmem czy muzyką. Każdy z nich pracuje z mieszkańcami nad zagadnieniami istotnymi dla nich i dla Poznania. Za każdym razem efektem wspólnych działań jest publiczny pokaz w formie multimedialnej rzeźby, spektaklu, performancu lub flash-mobu.
W czerwcu i lipcu odbyła się rezydencja kolektywu Archiwum Rzeczy Ulotnych z Berlina pod tytułem: “Poznań, czego potrzebujesz?”. W październiku artyści z Niemiec będą pytać „Poznań, z czym zalegasz?”. Chodzi tu o takie rzeczy jak niedoczytane książki, niedoleczone zęby, wymarzone wakacje odkładane z roku na rok, niespełnione miłości, ciągłe niewyspanie, nierozwiązany konflikt, czy remont w zawieszeniu. Jako eksperci do spraw zaległych, artyści pomogą ludziom dokończyć, co niedokończone, lub pogodzić się z tym stanem.
„Ze wszystkich skrawków, resztek, myśli, szkiców, półprzemyślanych projektów i rękodzieł powstanie muzeum rozrastające się codziennie o kolejne eksponaty. W każdy piątek dojdzie do nietypowych Niedokończonych Targów, sytuacji z pogranicza talk-show, spektaklu i imprezy poświęconych domykaniu lub wymianie “spraw”. Oprócz tego na codzień przestrzeń Instytutu będzie otwarta dla chcących obejrzeć jego zbiory, napić się czegoś i wziąć udział m.in. w układaniu puzzli z 30 tysięcy elementów.” piszą organizatorzy.
Po co?
Artyści z Instytutu Spraw Niedokończonych zaczynają swoją pracę od odezwy: „Zalegasz z remontem? Od lat wybierasz się na kurs języka obcego? Ciągle nie powiedziałeś/aś komuś, że ją/go kochasz? A może próbujesz w bólach dokończyć pracę magisterską? Zgłoś się do nas! Nasi eksperci pomogą i wezmą się za Twoje niedokończone sprawy.”
Działania Instytutu mają na celu budowanie wspólnoty w oparciu o to, co w ludziach niedoskonałe - a przez to bardziej ludzkie. To także pretekst do tego, by połączyć ludzi we wspólnym doświadczaniu kultury jako ciągłego procesu, wymagającego wkładu każdego uczestnika.
„To, co wydarzy się w trakcie projektu nie zostało ściśle zaplanowane - wszystko zależy od tego jakie sprawy każdy/a z nas przyniesie do Instytutu, jakie pomysły powstaną i co postanowimy z nimi zrobić!” zapewniają organizatorzy.
Projekt „Poznań z czym zalegasz?” rusza 15 października i potrwa do 3 listopada. Ostatnim etapem projektu RESIDENTS//MIESZKAŃCY będzie grudniowa rezydencja pod hasłem “POZNAŃ, czego się boisz?” - artyści biorący udział w tej części zostaną ogłoszeni w październiku.
*link do wydarzenia na FB: www.facebook.com/projekt.residents