CO CZEKA ZWIERZĘCEGO FUNKCJONARIUSZA NA EMERYTURZE?
Sobota w Lesznie poświęcona będzie wszystkim zwierzętom, które pracowały w państwowych służbach. Stowarzyszenie „Pamiętamy skąd jesteście” organizuje bieg honorowy, który ma być jednocześnie inauguracją otwarcia ośrodka „Ostoja”. Pierwszego w Polsce domu dla emerytowanych zwierząt.
Pies i koń
- „Ostoja” jest pierwszym domem dla byłych zwierzęcych funkcjonariuszy pracujących w służbach mundurowych w Polsce. Ja przynajmniej nie słyszałem o innym takim miejscu. – zapewnia Grzegorz Chmielewski ze stowarzyszenia „Pamiętamy skąd jesteście”, pomysłodawca biegu – Nie mówimy tu tylko o psach policyjnych. Psy i konie pracują w różnych służbach w wojsku, straży pożarnej, straży ochrony kolei, straży miejskiej, GOPR, TOPR, WOPR, służbie celnej nawet w straży miejskiej, wiejskiej i gminnej. A jest jeszcze straż graniczna oraz służba więzienna, to setki zwierząt. Chcielibyśmy by „Ostoja” stała się domem dla tych wszystkich zwierzaków, którymi z różnych przyczyn nie mogą się zająć ich dotychczasowi opiekunowie. – podkreśla.
Zawsze najlepszym rozwiązaniem dla psa, czy konia jest pozostanie ze swym dotychczasowym partnerem. Jednak nie wszystkie zwierzęta mogą na to liczyć. A skala problemu jest dość duża, bo z samej policji co roku odchodzi około 150 psów. Z tego powodu organizatorzy ośrodka z góry zastrzegają, że nie będą w stanie zaopiekować się wszystkimi zwierzętami w potrzebie. Największym problemem logistycznym jest oczywiście utrzymanie koni we właściwych warunkach, gdyż to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Stowarzyszenie „Pamiętamy skąd jesteście” liczy w tym względzie na pomoc osób życzliwych.
Cześć bohaterom
- Bieg 10 września jest symboliczną inauguracją otwarcia domu opieki. Mówię symboliczna, bo tak właściwie pierwszy pensjonariusz już u nas mieszka. Golden retriever z komendy miejskiej w Kaliszu, to piesek, który pracował przy wyszukiwaniu materiałów wybuchowych. Cały czas jednak budujemy „Ostoję”. Nie możemy powiedzieć, że 10 września ona będzie już całkowicie ukończona, ale chcemy mieć taką symboliczną, oficjalną datę rozpoczęcia działalności. – przekonuje Chmielewski.
Oprócz symbolicznego początku działalności ośrodka, „Bieg dla zasłużonych” ma zwrócić uwagę na problem emerytowanych zwierząt, które nierzadko nie mogą znaleźć drugiego domu. Pomysłodawcy idei chcą uniknąć tak patologicznych sytuacji jak ta na Śląsku, gdzie pies Toro, po zakończeniu pracy w policji znalazł się w schronisku dla psów. Bieg będzie połączony z festynem rodzinnym, tak aby każdy, komu leży na sercu los zwierzęcych funkcjonariuszy, znalazł coś dla siebie.
- Bieg jest formą sportową, która przyciąga uwagę ludzi. Warto zaznaczyć, że najpierw odbędzie się bieg honorowy na 1000 metrów, razem z emerytowanymi zwierzętami. Dla biegaczy przygotowaliśmy biegi na dystansie 5 i 10 kilometrów. To forma naszego hołdu dla wszystkich zwierząt pracujących w służbach mundurowych. – dodaje Grzegorz Chmielewski.
*link do wydarzenia na FB:
https://www.facebook.com/events/263321454030934/?active_tab=posts