NAJSTARSZE UMOCNIENIA W HISTORII POLSKI DO ZOBACZENIA W TEN WEEKEND W POZNANIU
Wszystkich miłośników fortyfikacji zapraszamy do podziwiania jednych z najstarszych umocnień na ziemiach polskich. Liczące ponad tysiąc lat potężne wały grodowe czyniły z ówczesnego grodu poznańskiego twierdzę, która skutecznie broniła dostępu do państwa Piastów.
Rezerwat archeologiczny Genius loci co roku włącza się w obchody Dni Twierdzy Poznań. Nic dziwnego, wszak to właśnie tu można podziwiać relikty najstarszych fortyfikacji – potężnych dębowych umocnień obronnych wzniesionych z rozkazu Mieszka I, które chroniły mieszkańców dawnego grodu.
Z okazji tegorocznych obchodów wstęp do rezerwatu jest bezpłatny. W sobotę 27.08 w godzinach 10.00-18.00 zwiedzający mogą skorzystać z audioprzewodników i obejrzeć wystawy rezerwatu: „Pokolenie 966” oraz relikty wczesnośredniowiecznych i renesansowych fortyfikacji.
Ponadto o godzinie 12.00 możliwe będzie zwiedzanie z przewodnikiem (wstęp dla pierwszych 40 osób).
Przygotowano także konkurs rodzinny „W poszukiwaniu budowniczych najstarszych fortyfikacji”. Do wygrania nagrody książkowe dla dzieci i dorosłych („966 – pamięć w dębie zachowana” oraz „Historia Poznana” – powieść dla dzieci o chłopcu imieniem Poznan, który żyje w czasach księcia Mieszka i wraz z przyjaciółmi przeżywa liczne przygody)
W niedzielę 28.08 rezerwat zaprasza zwiedzających w godzinach 10.00-15.00. Do dyspozycji audioprzewodniki. O godzinie 12.00 zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem.
Ostatnie wejście do rezerwatu możliwe jest pół godziny przed zamknięciem.
Wystawy rezerwatu:
• Relikty wczesnośredniowiecznych fortyfikacji grodu poznańskiego z końca X w. oraz pozostałości murów obronnych wyspy tumskiej z XVI w.
Poznań we wczesnym średniowieczu był potężną twierdzą, grodem o funkcjach rezydencjonalnych, administracyjnych, gospodarczych i sakralnych – stanowił dla pierwszych władców Polski główny punkt oparcia. Skalę przedsięwzięcia, jaką była budowa fortyfikacji w X wieku, podziwiać można na ekspozycji stałej Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. Relikty konstrukcji drewniano-ziemnych wałów okalających Ostrów Tumski za czasów Mieszka I udostępnione są w nowoczesnej formie na podziemnej wystawie prezentującej badania archeologiczne.
• Nowa ekspozycja: Pokolenie 966 – świt wielkich przemian
Wystawa Pokolenie 966, związana z jubileuszem 1050 rocznicy chrztu Polski, poświęcona jest ludności zamieszkującej i wznoszącej Ostrów Tumski w okresie kształtowania się początków państwa i chrześcijaństwa. Kim byli ludzie pochowani na cmentarzu pobliskiej Śródki, a których pracy i wiedzy, gród poznański zawdzięcza potęgę i rozwój? Nowoczesne metody antropologiczne pozwalają na poznanie ich twarzy, po tysiącu latach spojrzenie w oczy pokoleniu czasów Mieszka – budowniczych najstarszych poznańskich fortyfikacji, przyjrzenie się ich codzienności i ewolucji dotychczasowego świata. Ekspozycja oparta na zabytkach archeologicznych, video mappingu, hologramach przedstawiających wczesnośredniowiecznych poznaniaków. Towarzyszą jej również filmy popularnonaukowe przybliżające najnowsze ustalenia archeologiczne i antropologiczne związane z przemianami X i XI wieku.
Rezerwat Archeologiczny „Genius loci”
Poznań, Ostrów Tumski
ul. ks. I. Posadzego 3