CZY KOCHACIE PSZCZOŁY?
Dzisiaj (8 sierpnia) będziemy obchodzić IV ogólnopolski Wielki Dzień Pszczoły. Z tej okazji w Poznaniu i wielu innych miastach będzie można wziąć udział w niezwykłych grach miejskich oraz dowiedzieć się jak pomóc naszym bzykającym przyjaciołom.
Jeśli znikną pszczoły
- Głównym założeniem tegorocznej edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest zachęcanie Polaków do tworzenia Miejsc Przyjaznym Pszczołom, aby stworzyć zapylaczom jak najlepsze warunki bytowania w dzisiejszym świecie. Stworzenie bezpiecznej przystani dla pszczół w naszym otoczeniu jest bardzo proste. Wystarczy wybrać odpowiednią lokalizację, może to być fragment ogrodu lub działki czy niekoszony kawałek trawnika i zadbać o właściwy dobór roślin pyłko i nektarodajnych. Jak w prosty sposób przygotować odpowiednie miejsce, będziemy uczyć podczas Wielkiego Dnia Pszczół – mówi Katarzyna Dytrych, ekspert programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Według szacunków ekspertów w Polsce co sekundę umiera 105 pszczół. W ostatnich latach sytuacja tych owadów pogarsza się, na co mają wpływ przede wszystkim pasożyty, choroby wirusowe oraz zatrucia środkami służącymi do ochrony roślin.
„Ponadto nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie obserwuje się niezwykle groźne dla tych pożytecznych owadów zjawisko zwane CCD (colony collapse disorder), czyli zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich, którego przyczyn jednoznacznie nie ustalono.” - informuje portal ekologia.pl .
Do szerokiej listy zagrożeń specjaliści z programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” dopisują jeszcze skażenie środowiska prowadzące do obniżenia odporności pszczół. Zmiany klimatyczne, podczas ciepłych zim pszczoły zaczynają obloty w czasie, gdy nie kwitną jeszcze żadne rośliny. Transport pszczół na odległość tysięcy kilometrów w celu zapylania. Intensyfikacja rolnictwa i zmiany w strukturze przestrzennej wsi oraz miast. Likwidacja nieużytków, miedz, kwitnących łąk, jak również ogródków przydomowych, powoduje, że pszczołom brakuje pożywienia. Zbyt mało jest także schronień i przestrzeni do budowy gniazd czy składania jaj dla pszczół samotnic i trzmieli. Ponadto, często wspomina się także o przyczynach, takich jak promieniowanie emitowane przez telefonię komórkową, które zakłóca system nawigacyjny pszczół, sprawiając, że nie mogą trafić z powrotem do ula. A przecież, jak podkreślają naukowcy, produkcja jednej trzeciej żywności i 90 procent owoców zależy od zapylania przez owady, głównie te z rodziny pszczołowatych!
Człowiekowi pozostają 4 lata
Organizatorzy Wielkiego Dnia Pszczoły zapraszają jutro od godziny 10 do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 165. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w niezwykłej, pszczelej grze miejskiej i dowiedzieć się, jak zakładać Miejsca Przyjazne Pszczołom w swojej okolicy. Na chętnych czekają także wycieczki z przewodnikiem. Jeśli chcecie wziąć udział w pszczelej grze miejskiej, wyślijcie zgłoszenie e-mailem z dopiskiem POZNAŃ na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Liczba drużyn jest ograniczona.
Na koniec 5 zasad, których powinni przestrzegać wszyscy miłośnicy pszczół:
1. Nie wypalam traw i liści
2. Sadzę rośliny rodzime, unikam inwazyjnych
3. Pozostawiam miejsca półdzikie
4. Używam nawozów naturalnych
5. Pomagam tworzyć gniazda dla pszczołowatych
Wstęp na teren Ogrodu Botanicznego będzie bezpłatny.
*link do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/ZKujawskimPomagamyPszczolom/home