"TEATR NA LEŻAKACH" W POZNANIU
W ubiegłym roku „Teatr na leżakach” przyciągnął setki widzów. Wydarzenie, którego pomysłodawcami są artyści z Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy, zrewolucjonizowało mapę miejskich, letnich atrakcji. Na rozbuchane widowiska z muzyką na żywo przychodzi się w krótkich spodenkach i klapach. Dwa spektakle będzie można obejrzeć w parku przy Starym Browarze. Na oba – wstęp wolny.
Sławek Narloch, dyrektor Teatru Pijana Sypialnia: Ubiegłoroczna odsłona „Teatru na leżakach” w Starym Browarze była jedną z najlepszych w kraju. Udało nam się nawiązać cudowny kontakt z poznańską publicznością. Ogromnie cieszymy się, że możemy tutaj wrócić i pokazać nasze dwa najnowsze spektakle.
15 lipca spektakl „Łojdyrydy”, w którym wystąpi 16 aktorów, wokalistów i tancerzy oraz orkiestra Teatru Pijana Sypialnia. Historia mieszkańców dwóch sąsiadujących miejscowości: Kopydliny i Samborza. Bohaterowie podejmują liczne próby ukrócenia ciągu nieszczęść, który dotyka obydwie wsie. Bezradni mieszkańcy czekają więc na pomoc z zewnątrz. Przybywają „wymodleni Panowie z Warszawy”, którzy uczą miejscowych, jak pozyskiwać granty na promocję regionalnych produktów wśród których najważniejszym jest… caffe latte z mleka prosto od krowy.
Dzień później na scenie pod gołym niebem artyści zaprezentują kabaretowy spektakl „Latarnik”. Inspiracją do stworzenia scenariusza stała się twórczość Henryka Sienkiewicza. Akcja spektaklu rozpoczyna się w tajemniczym studiu telewizyjno-radiowym, w którym młodzi dziennikarze otrzymują zadanie: historię Skawińskiego – bohatera sienkiewiczowskiej noweli „Latarnik” - muszą przerobić na gorącego newsa, wiadomość, która ma porazić i zaszokować opinię publiczną. W finale spektaklu przenosimy się do „Baobabu” – knajpy, której właścicielem jest latarnik. W lokalu spotykają się postaci z dzieł Sienkiewicza – bohaterowie „W pustyni i w puszczy”, „Quo Vadis”, „Potopu”, „Ogniem i mieczem” – wspominają czasy swojej świetności.
Teatr Pijana Sypialnia to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym „Woda na młyn”. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Mówi się o „zjawisku Pijanej Sypialni”, „teatrze vintage”.