MELEXEM PRZEZ POZNAŃ
Coraz więcej miast korzysta z tego pojazdu jako środka transportu turystycznego. Od ubiegłego roku tym cichym, ekologicznym pojazdem można również podróżować po wybranych trasach Poznania. Obecnie melexy parkują przy ulicy Woźnej, a ich kierowcy czekają na turystów.
Parking na Woźnej
Miasto w tym roku dysponuje dwoma tego typu pojazdami. W ubiegłym roku pojazdy te miały swój parking przy skrzyżowaniu ulic Franciszkańskiej i Sierocej. Teraz miejsce parkingowe znajduje się po przeciwnej stronie przy ulicy Woźnej vis-a- vis wejścia do Ratusza. – W poprzednim miejscu melexy nie były widoczne, zasłaniały je nieprawidłowo zaparkowane samochody. Teraz je dobrze widać, zwłaszcza od strony wejścia do Ratusza. Jest to dobre w kontekście tego, ze niemal każdy turysta będąc w Poznaniu chce zobaczyć nasze koziołki i idąc spod Ratusza już z daleka widzi charakterystyczny pojazd i może z niego skorzystać. Drugi melex z reguły w tym czasie parkuje w starym korycie Warty – mówi Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Na ulice miasta pojazdy wyjechały tuż przed akcją promocyjną „Poznań za pół ceny”, czyli pod koniec kwietnia. – Chcieliśmy obsłużyć jak największą liczbę turystów, a w trakcie tej akcji pojawia się ich sporo w mieście. Pojazdy będą jeździć w tym roku do końca października ale docelowo bardzo byśmy chcieli, żeby ruch melexów odbywał się cały rok - mówi współwłaściciel Wójcik Tours, firmy odpowiadającej za zarządzanie pojazdami. Jak informuje, z melexów w 90% korzystają turyści, a w sumie miesięcznie jest to kilkaset osób.
Firma proponuje trzy trasy zwiedzania miasta. Wiodą one przez Stare Miasto, Ostrów Tumski oraz dzielnicę zamkową. Każda z wycieczek trwa pół godziny. O zabytkach i ciekawych miejscach w tych częściach Poznania opowiada przewodnik zarejestrowany na nagraniu. W chwili obecnej dostępnych jest siedem wersji językowych. Wycieczki można ze sobą dowolnie łączyć jak i również po wcześniejszym zgłoszeniu i domówieniu szczegółów możliwe jest rozpoczęcie lub zakończenie wycieczki we wskazanym przez klienta miejscu.
J. Mazurczak: Na turystyce można w Poznaniu zarabiać
Zdaniem Jana Mazurczaka melexy są jednym z przykładów, że na turystyce w Poznaniu można zarabiać. – Ostatnie kilka lat pokazuje, że pod względem turystycznym jest w Poznaniu coraz lepiej. Kiedyś obcokrajowiec na Starym Rynku był ewenementem, dziś jest to powszechny widok. Turystyka się rozwija i można na niej u nas zarabiać. Drugim przykładem tego po melexach jest Rogalowe Muzeum Poznania – mówi prezes PLOT.
W Poznaniu działają linie wycieczkowe autobusowe „100” oraz tramwajowa „0”. Jednak jak zauważa Jan Mazurczak, dla turysty środkiem transportu, z którego może skorzystać w trakcie wycieczek jest właśnie melex. – Zależy nam na tym, aby Poznań był miastem jeszcze bardziej turystycznym. Długo nam tego brakowało. Owszem, mamy linie wycieczkowe autobusowe i tramwajową, ale turyści dowiadują się o nich często dopiero będąc na miejscu, gdy poszukają w internecie, natomiast melex jeżdżący po mieście jednoznacznie się kojarzy. – wyjaśnia Jan Mazurczak.