POZNAŃSKA KULTURA PROMUJE SIĘ WE WROCŁAWIU
W przestrzeni miejskiej Europejskiej Stolicy Kultury Sztuka zaprezentowali się poznańscy artyści. Mieszkańcy Wrocławia mogli zobaczyć m.in. sztukę teatralną w tramwaju, wysłuchać koncertu operowego przed dworcem, czy też włączyć się w ozdabianie zaniedbanej bramy.
Obecność poznańskiej kultury we Wrocławiu związana Koalicją Miast - programem współpracy realizowanym przez miasta, które rywalizowały ze stolicą Dolnego Śląska o ESK 2016. Wcześniej ze swoim programem gościła we Wrocławiu m.in. Łódź. Poznań prezentował swój artystyczny potencjał w pierwszy weekend lipca.
fot.poznan.pl
- Chcemy zaprezentować nowy kierunek rozwoju artystycznego Poznania, oparty nie na wielkich i drogich wydarzeniach, lecz na tworzeniu i inspirowaniu wielu mniejszych działań z udziałem mieszkańców - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, inaugurując specjalny projekt artystyczny "Następny Przystanek Poznań".
W ramach projektu we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury - pojawi się kilkanaście poznańskich grup artystycznych i solistów. W dziewięciu akcjach artystycznych, rozgrywających się głównie w rewitalizowanej dzielnicy Nadodrze, zaprezentują się między innymi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", grupa Circus Ferus , która w przejściu podziemnym będzie oferowała przechodniom odrobinę serderczności, twórca street-artowy Someart, tenor Wojciech Sokolnicki i senioralna grupa tańca współczesnego prowadzona przez nową dyrektor Polskiego Teatru Tańca Iwonę Pasińską. Przez trzy dni po Wrocławiu jeździł będzie też poznański zielono-żółty tramwaj, na którego pokładzie przedstawienie "Transmisja" zagra Teatr Usta Usta Republika.
Postanowiliśmy zaprezentować działania wtopione w miejską przestrzeń, skierowane do przypadkowego widza. W ten sposób chcemy pobudzić myślenie o stanie współczesnej kultury, zwłaszcza kultury miejskiej oraz roli, jaką odgrywają w jej tworzeniu mieszkańcy - wyjaśnia Justyna Makowska, dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. - Poznański tramwaj, obcy a zarazem znajomy obiekt, wtopiony we wrocławski krajobraz, to zarówno doskonały sposób na obserwację miasta, jak i miejsce spotkania, otwarte na ludzi. Chcielibyśmy pobudzić kreatywny i twórczy potencjał drzemiący w odbiorcach, zdolny wpływać na kształtowanie kultury i tożsamości każdego miasta.
Mieszkańcy Wrocławia mogli się włączyć m.in. w odnowienie zaniedbanej bramy jednej z kamienic przy ul. Rydygiera. Powstał tam mural namalowany przez poznańskiego twórcę street artu znanego pod pseudonimem Someart. Jego odsłonięcie było okazją do wspólnej zabawy z mieszkańcami. Był poczęstunek, tańce, nietypową kompozycję powstałą z połączenia brzmień radioodbiorników i elektroniki z muzyką na żywo wykonała Orkiestra Dęta ze Słupcy.
źródło: poznan.pl
Koalicja Miast to program współpracy Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz sześciu miast: Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Poznania i Szczecina. Partnerstwo siedmiu metropolii służy zaktywizowaniu środowisk samorządowych, artystycznych i pozarządowych. Stwarza nowe możliwości w zakresie wymiany kulturalnej, promowania lokalnych artystów i instytucji kultury. W ramach Koalicji Miast wzmacnia się współpracę, podejmuje dyskusję na temat samorządowej odpowiedzialności za kulturę. Punktem kulminacyjnym współpracy jest prezentacja we Wrocławiu artystycznego potencjału miast koalicyjnych.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
PRZED NAMI WIELKI MECZ O PÓŁFINAŁ
