CZAS ŻYWIOŁÓW W POZNANIU
Noc Kupały, słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, to od kilku lat wspaniała okazja dla miast, by organizować duże imprezy kulturalne. W Poznaniu z tej okazji będziemy mogli zobaczyć zespół DAGADANA, brać udział w niezwykłych wydarzeniach w parku Szelągowskim, czy podziwiać pokaz fireshow nad Wartą.
Kupalnocka
Obchodzone dawniej w czasie najkrótszej nocy w roku święto, przypadało na noc z 21 na 22 czerwca. Ingerencja kościoła katolickiego i próba zasymilowania święta sprawiły, że w późniejszym czasie obchody nazywano wigilią świętego Jana lub potocznie nocą świętojańską. Zmianie uległa też data, nowe święto obchodzono z 23 na 24 czerwca. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku uroczystość o podobnym charakterze zwie się sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia.
Polacy nie są jedynym narodem obchodzącym to święto. Dla Finów jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Na Łotwie 23 i 24 czerwca, to dni wolne od pracy a Ligo, jak nazywa się tam Noc Kupały, to święto państwowe. Podobnie na Litwie, gdzie od 2005 roku 24 czerwca jest dniem wolnym od pracy.
Skąpe informacje dotyczące tego święta nie pozwalają ustalić dokładnie, jakie obrzędy odprawiano podczas obchodów zanim wszystko zmieniło chrześcijaństwo. Wiadomo jednak, iż poświęcone było głównie żywiołom wody i ognia, które według słowiańskich wierzeń miały moc oczyszczenia. Oprócz żywiołów było to również święto miłości, płodności, słońca i księżyca. Na Litwie zachowała się pieśń opowiadająca o tym, jak pierwszej wiosny po stworzeniu świata, Księżyc wziął ślub ze Słońcem. Słońce po nieprzespanej nocy poślubnej wstało i wzniosło się ponad horyzont, Księżyc je opuścił i zdradził z Jutrzenką. Od tamtej pory oba ciała niebieskie są wrogami, którzy nieustannie ze sobą walczą i rywalizują. Najbardziej zaś podczas letniego przesilenia, kiedy noc jest najkrótsza, a dzień najdłuższy.
Jarmark Świętojański, Sobótka, Wianki
W Poznaniu będziemy mogli świętować Noc Kupały w kilku miejscach. Niemal od początku czerwca na Starym Rynku odbywa się Jarmark Świętojański z ogromną liczbą atrakcji. Jednak, to właśnie w piątek na scenie przy ulicy Woźnej, będziemy mogli wysłuchać koncertów Dominiki Barabas oraz zespołu DAGADANA.
Jeśli pragniecie świętować bliżej natury, to już jutro w parku Szelągowskim będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. „Sobótka – Czas Żywiołów” to połączenie muzyki, tańca i opowieści. Organizatorzy z Mobilnego Domu Kultury Wilczak zapraszają na wydarzenie Pieśnią świętojańską o Sobótce Jana Kochanowskiego.
"Gdy słońce Raka zagrzewa,
A słowik więcej nie śpiewa,
Sobótkę, jako czas niesie,
Zapalono w Czarnym Lesie.
Tam goście, tam i domowi
Sypali sie ku ogniowi;
Bąki zaraz troje grały,
A sady sie sprzeciwiały..."
Społecznicy z Mobilnego Domu Kultury Wilczak postanowili również reaktywować tradycję poznańskich Wianków. Jak piszą „Przed stu laty było o nich głośno na całą Polskę, poznańskie wianki na Szelągu były jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych Poznania. Na Warcie płynął barwny korowód łodzi, na barkach wystawiano "żywe obrazy" (inscenizacje) czerpiąc z polskiej tradycji malarskiej. W ich organizację włączały się różne poznańskie organizacje: środowisko artystów, wodniaków, muzyków, choreografów. Wianki w czasie zaborów jednoczyły polskie instytucje kulturalne, były symbolem dla mieszkańców Poznania.”
W piątek na Warcie mają pojawić się między innymi motorowodniacy, tramwaj wodny, osady wioślarskie, kajakarze. Na plaży miejskiej Na Szelągu, na wycieczkowiczów czekać będzie statek z orkiestrą, na który będzie można wejść po okazaniu biletu. Owym biletem będzie wianek na głowie. Statek popłynie na plażę miejską na Wildzie (dawne Łazienki Rzeczne), gdzie na wodzie pływać będą platformy prezentujące nadwarciańskie rady osiedli, a przy moście Świętego Rocha zaplanowano fireshow.
*Linki do wydarzeń:
Jarmark Świętojański: https://www.facebook.com/notes/targowiska-pozna%C5%84skie/jarmark-%C5%9Bwi%C4%99toja%C5%84ski-program/495884690536272
Sobótka Czas Żywiołów: https://www.facebook.com/events/1125512087512182/
Wianki poznańskie: https://www.facebook.com/events/1723225951290214/