I JAK TU NIE BIEGAĆ!
Bieganie to nie tylko relaks, odprężenie oraz poprawa kondycji naszego organizmu. To również dla wielu osób forma treningu przygotowującego do zawodów, podczas których pokazujemy na co nas stać. Jeśli kogoś zainteresował ten sport, to po jakimś czasie nie wyobraża sobie, aby nie wyjść na świeże powietrze i nie pobiegać. Niektórzy twierdzą, że ta forma aktywności ruchowej uzależnia, oczywiście nie tak bardzo jak na przykład czekolada. Przede wszystkim bieganie sprawia radość, jest czymś przyjemnym, czymś, co lubimy.
Przygotowania do maratonu należy rozpocząć już 5 miesięcy przed znalezieniem się na linii startowej. Bieg długodystansowy wymaga od nas sprawności fizycznej i silnej psychiki. Aby dobiec do mety, należy regularnie ćwiczyć, samodzielnie zwiększać szybkość naszego biegu oraz pokonywać na treningach coraz większe dystanse. Co jeść, aby dobiec od startu do mety? Owsianka uważana jest za jeden z najlepszych pomysłów na śniadanie dla maratończyka. Jeśli jednak źle tolerujesz laktozę, to zamień mleko krowie na roślinne – sojowe lub ryżowe. Możesz też po prostu zalać płatki wodą i do tego dodać garść daktyli lub świeżych bananów. Należy jednak unikać jedzenia śmieciowego, ponieważ szybkie jedzenie to wolne bieganie.
Aby przebiec maraton w komfortowych warunkach, warto zainwestować w odpowiednie obuwie. Maraton najlepiej przebiec w butach, w których trenujemy. Pierwszy maraton w nowym obuwiu sportowym może doprowadzić do pęcherzy na stopach, a zakończyć się na kontuzji Achillesów, bądź treningowej abstynencji. Podczas biegania nasze ciało ulega przegrzaniu. W związku z tym potrzebny nam będzie strój z materiału termoaktywnego, który odprowadzi wilgoć.
Kulturalne zachowanie podczas imprezy to podstawa – bez różnicy czy to maraton, półmaraton czy bieg charytatywny. W Poznaniu odbywa się charytatywny bieg POZnan Maraton im. Macieja Frankiewicza. W tym roku przypada na 9 września. Każde okrążenie to środki przeznaczone przez PKO BP na cele charytatywne, m.in. na obiady dla potrzebujących dzieci. Hasło biegu to: „Pomagamy z każdym krokiem”. Idee biegów charytatywnych popierają nie tylko gwiazdy z pierwszych stron gazet, nie tylko profesjonaliści, ale i amatorzy. Także każdy z nas swoim udziałem akcję może wesprzeć.
W gminie Pobiedziska, położonej 26 km od centrum Poznania co roku odbywa się najtrudniejszy półmaraton w cyklu Grand Prix Wielkopolski, czyli Bieg Jagiełły TIP TOPOL Pobiedziska. W tym roku impreza odbędzie się 10 lipca. Zapisy już ruszyły! To będzie już 27 edycja półmaratonu, który z małego lokalnego przedsięwzięcia rozrósł się do oczekiwanej przez uczestników imprezy biegowej. Jak wiemy, lipiec słynie z wysokich temperatur, nie jest to więc najpopularniejszy miesiąc do organizowania biegów długodystansowych, zatem stanowi prawdziwe wyzwanie nawet dla najbardziej wyćwiczonych biegaczy. Drugą dodatkową trudnością w TIP TOPOL półmaraton Pobiedziska jest pagórkowa trasa: Pobiedziska – Kociałkowa Górka na terenie Parku Krajobrazowego Promno. Organizatorzy zapowiadają, że tegoroczna edycja półmaratonu będzie wyjątkowo atrakcyjna. W pokonaniu całego biegu z pewnością pomogą dobrze zorganizowane punkty odżywcze, warto zatem podbiec do wolontariusza i pamiętać, aby kubeczki po napojach wyrzucać na pobocze, a nie prosto pod nogi rywali.
Gdy nie lubisz takiej formy aktywności fizycznej, to stań się kibicem innych. Gdy wracasz do domu wzdłuż linii mety - pokibicuj tym, którzy wylewają pot na trasie.
---------------------------------
Oliwia Włodarczyk
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej
w Poznaniu
Artykuł powstał w ramach "Akademii Dziennikarza" - wspólnego cyklu portalu miastopoznaj.pl i wielkopolskich liceów.