CO DALEJ Z TEATREM ÓSMEGO DNIA?
Czy Teatr Ósmego Dnia przekształci się w ośrodek teatralny i pracy twórczej? Taka propozycja padła na ostatnim posiedzeniu komisji kultury i nauki.
Dyrektor Teatru Małgorzata Grupińska-Bis podaje, iż do końca sierpnia 2018 roku musi spełnić trzy zadania w ramach kontraktu z prezydentem miasta. W praktyce oznacza to: 3 premiery, 60 wydarzeń, z czego 25 z udziałem zespołu oraz 8 projektów warsztatowych. - Jesteśmy na dobrej drodze, bo my lubimy pracować – przyznaje.
Grupińska-Bis tłumaczy jednak, iż premiery Teatru Ósmego Dnia powstają na innych zasadach niż w teatrach dramatycznych. - Są to spotkania ludzi w sali, rozmowa o tym co ich dotyka. Najprościej mówiąc to tak zwana metoda improwizacji – podkreśla, dzieląc się z członkami komisji kultury i nauki koncepcją programową. - Uważamy, iż w pełnej perspektywie należałoby przekształcić teatr w ośrodek teatralny prowadzony przez grupę artystyczną – słyszymy.
Przedstawiciele RMP są za!
Pomysł ten aprobuje dyrektor wydziału kultury Justyna Makowska. - Koncepcja, która wskazuje na przekształcenie teatru w miejsce, gdzie będą prezentowane spektakle młodych artystów wydaje się być dobrym kierunkiem. Myślę, że można zająć się tym tematem – mówi. Także radna Katarzyna Kretkowska (ZL) popiera ten pomysł. Podobnie uważają inni.
- Można zachować formułę, historię i tradycję teatru, ale wpuszczając młodych zdecydowanie wzrośnie sens tego miejsca dla młodych artystów – uważa przewodniczący klubu radnych PiS Artur Różański. - Należy to zrobić jak najszybciej – dodaje. - W Poznaniu przydałby się taki ośrodek – stwierdza również Tomasz Lipiński (PO).
Przewodniczący komisji kultury i nauki Antoni Szczuciński zwraca natomiast uwagę na to, że obecnie Teatr Ósmego Dnia prezentuje co najmniej dobry poziom artystyczny i jest miejscem wielu dyskusji, także społecznych i politycznych. - I one cieszą się zainteresowaniem – podkreśla. - Mam wrażenie, że właśnie tak człowiek wyobraża sobie teatr. Tutaj można spotkać się z kulturą i to być może w większym stopniu niż w teatrze zawodowym – uzupełnia A. Szczuciński.
Do koncepcji przekształcenia teatru w ośrodek teatralny radni będą jeszcze powracać.
Co obecnie dzieje się w Teatrze Ósmego Dnia?
Trwa konkurs na scenariusze przedstawień na temat: „Świat na wirażu – zagrożenia ekologiczne, wojny, migracje, odradzające się nacjonalizmy, dyktatury... Od czego kręci Ci się w głowie? Bierze w nim udział ponad 25 projektów, z którymi zapoznaje się jury. Werdykt nastąpi 15 lipca.
Dnia 10 czerwca będzie natomiast można obejrzeć spektakl „Dwie niepodobne historie” - próbę opowiedzenia przy pomocy teatralnego dokumentu o nieoczywistych drogach naszej tożsamości społecznej. - O przyjaźni, która zrodziła się dlatego, że los ojców przeciął się w ważnym 1956 roku, o rodzicach z marksistowskim i anarchistycznym rodowodem, o polskich i żydowskich komunistach i drodze ich dzieci do Kościoła w czasie Solidarności. O zmieszanej, nieoczywistej historii tego kraju, o fascynujących komplikacjach, które dają nieoczekiwane poczucie wspólnoty – czytamy. W spektaklu wykorzystano nagrania archiwalne z zasobów Polskiego Radia – Regionalnej Rozgłośni w Poznaniu – Radio Merkury oraz materiały ze zbiorów IPN.
Inne twórcze wydarzenia można śledzić na stronie teatru: teatrosmegodnia.pl