MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU BEZ POZNANIA?
Jutro światowe święto Jazzu, obchodzone od 2011 roku. Ustanowiono je by uświadomić ludziom jak wiele dzisiejsza muzyka zawdzięcza temu niezwykłemu gatunkowi. Niestety, stolica Wielkopolski nie weźmie udziału w międzynarodowych obchodach.
Komeda się w grobie przewraca
- Z tego co się orientuje, nie będzie żadnego koncertu organizowanego przez Stowarzyszenie Jazz Poznań. Niestety, nie wpadliśmy na taki pomysł, by zaplanować jakiś koncert na jutro. – komentuje zaskoczony Patryk Rynkiewicz ze Stowarzyszenia Jazz Poznań.
Próżno szukać wydarzeń związanych z muzyką Jazzową w naszym mieście. W klubie Blue Note, który jeszcze w tamtym roku specjalnie na obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu zaprosił do Poznania tureckie trio MOE, w tym nie organizuje żadnego koncertu. Nawet niejazzowego.
Wielkopolskim fanom tej niezwykłej muzyki nie pozostało nic innego jak migracja do innego województwa. Najlepszym kierunkiem jest Wrocław, gdzie w ramach uczczenia jutrzejszego święta przewidziano szereg wydarzeń. Wrocławski program obchodów będzie obejmował między innymi specjalny koncert w Narodowym Forum Muzyki, spektakl muzyczny w Teatrze Capitol oraz finałowy koncert w Hali Stulecia podsumowujący 52. Festiwal Jazz nad Odrą. Wystąpią tacy artyści jak Leszek Możdżer, czy Tomek Stańko a organizatorzy zaplanowali nawet coś takiego jak parada jazzowa.
Aż trudno uwierzyć, że w Poznaniu, rodzinnym mieście Krzysztofa Komedy, jednego z najbardziej znanych światowych jazzmanów, którego 85 urodziny obchodziliśmy w środę, nic się nie zadzieje. Na obronę Stowarzyszenia Jazz Poznań trzeba jednak zaznaczyć, iż uczcili oni pamięć wielkopolskiego muzyka organizując w dniu jego urodzin na antenie radia Merkury koncert LYRIK UND JAZZ/Jazz i Poezja. Patryk Piłasiewicz, Andrzej Konieczny i Kacper Krupa zmierzyli się muzycznie z płytą Krzysztofa Komedy z 1967 roku. Szkoda, że podobnej fantazji zabrakło Stowarzyszeniu i władzom naszego miasta w związku z Międzynarodowym Dniem Jazzu!
(Kołysanka z filmu „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. Skomponowana przez Krzysztofa Komedę, który łącznie napisał muzykę do 65 filmów)
International Jazz Day
Święto, którego w Poznaniu nie będzie, ustanowiono na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 roku. Symboliczną datą stał się 30 kwietnia ponieważ wiąże się to z obchodzonym w Stanach Zjednoczonych miesiącem Jazzu. Najważniejsze w tym święcie jest okazanie uznania dla sztuki jaką jest jazz. Bez tego gatunku wiele dzisiejszych dobrze nam znanych w ogóle by nie zaistniało. Jazz to przede wszystkim piękna muzyka, dająca ludziom radość i satysfakcję, a równocześnie wciąż na nowo odkrywana.
„Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej.” pisała w deklaracji z okazji pierwszych obchodów dnia jazzu Irina Bokowa, dyrektor generalna UNESCO. Szkoda, że poznańska świadomość społeczna nie zostanie w tym roku podniesiona.