SZTUKA Z KINDLA?
Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego łączy siły z amerykańskim gigantem sprzedaży internetowej Amazonem. Pierwszym efektem współpracy, było dzisiejsze czytanie performatywne sztuki „Amazonia” Michała Walczaka.
Scenariusz w Kindlu
- Przygotowaliśmy historyczny, pierwszy na Polskiej scenie pokaz. Za chwilę odbędzie się próba na której aktorzy nie będą wykorzystywali papierowego egzemplarza scenariusza. Będzie to próba z użyciem czytników elektronicznych. Sam jestem pełen niepokoju. Czy to będzie równie niebezpieczne jak lot Łajki w kosmos? Czy uda nam się wylądować na księżycu? – pytał dyrektor Teatru Nowego i równocześnie reżyser czytania performatywnego Piotr Kruszczyński.
Jako świadek tego niezwykłego lotu mogę powiedzieć, iż lądowanie przebiegło wzorcowo. Elektroniczny czytnik nie tylko nie przeszkadzał aktorom, lecz również stał się pełnym wdzięku rekwizytem. Nie bez znaczenia było również to, że gdy światła na scenie gasły, aktorów z ciemności wydobywały białe poświaty ekranów Kindla. Może trochę nadinterpretuję, ale było w tym zjawisku coś z nieprzemijalności sztuki, która nie kończy się nawet wtedy, gdy gasną światła.
Drugim wielkim plusem dzisiejszego pokazu był dobór sztuki. „Amazonia” Walczaka, prócz oczywistego nawiązania do nazwy amerykańskiej korporacji, jest świetnym i aktualnym tekstem o problemach Polaków w XXI wieku. Przede wszystkim, jest jednak godną polecenia i zabawną komedią. A to ostatnie zdarza się bardzo rzadko.
Kindle w teatrze
- Bardzo ciekawym pomysłem jest kindloteka, która powstała we foyer Teatru Nowego. Umożliwi ona czytanie książek wszystkim gościom teatru, którzy będą mieli na to ochotę. – zapewniał Robert Stawicki general menager Amazon.
W ramach współpracy Teatru Nowego z Amazonem, amerykańska firma przekazała na użytek zespołu aktorskiego 20 czytników Kindle. Przede wszystkim jednak, Amazon będzie partnerem technologicznym projektu „Scena Debiutów”. Przedsięwzięcie ma w założeniach dać szanse początkującym reżyserom i scenografom zmierzenia się z pracą w prawdziwym teatrze i skonfrontowania swych dokonań z publicznością. Spektakle te, będą powstawać przy pomocy elektronicznych czytników, a efekt zobaczymy w pierwszej połowie czerwca.
- Co dwa miesiące będzie się u nas odbywać „Czytnik”. Czyli spotkania literackie, które pozwolą Państwu zapoznać się z najnowszymi wydarzeniami w dziedzinie literatury współczesnej. Podsumowując, partnerstwo technologiczne przy „Scenie Debiutów”, czytniki dla zespołu aktorskiego oraz ścianka czytników we foyer, gdzie każdy będzie mógł usiąść i poczytać. To chyba wszystko. – wyliczał Kruszczyński.
A pierwsze spotkanie z serii „Czytnik” będzie miało miejsce 17 maja na Trzeciej Scenie. Gośćmi będą Krzysztof Kaźmierczak oraz Łukasz Orbitowski. Panowie skupiać się będą nad tajnymi śledztwami, rozwiązywaniem zagadek, straszliwymi zbrodniami, mrocznymi faktami i nad poszukiwaniem prawdy.