W MUZEACH W POZNANIU JEST NOWOCZEŚNIE
Dawniej muzea nie kojarzyły się z miejscem ciekawym, w szczególności dla młodzieży. Wyprawa do nich była obligatoryjna np. w ramach wycieczki szkolnej, lekcji historii czy (choć zdecydowanie rzadziej) rodzinnego spaceru śladami przeszłości. Teraz to ulega zmianie. Muzeum przecież może iść z duchem czasu.
Ostatnio takim popularnym mobilnym muzeum jest Brama Poznania ICHOT. Ekspozycja to multimedialna opowieść o historii i dziedzictwie Ostrowa Tumskiego. W salach można zobaczyć, usłyszeć i poznać dzieje poznańskiej Wyspy. Przejście do ekspozycji jest ułatwione dzięki trzem ścieżkom: indywidualnej, dla grup zorganizowanych i rodzinnej, czyli specjalnej trasy edukacyjnej dla dzieci z rodzicami. Symbolicznym przewodnikiem po salach ekspozycyjnych jest światło. Ono opowiada i rozszczepia się na różne kolory. Są to wizytówki danej sali i synonimy danego okresu w historii Ostrowa Tumskiego. Ekspozycja jest podzielona chronologicznie i tematycznie.
W Poznaniu możemy pochwalić się także Muzeum Instrumentów Muzycznych, który jest jedyną tego typu placówką w kraju i jedną z nielicznych w Europie. Obecnie znajduje się w nim 2,5 tysiąca zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów. – W muzeum są dwie prezentacje czasowe, związane z 300. rocznicą urodzin Bacha – informuje Janusz Jaskulski, kustosz. – Na trzech poziomach ekspozycji stałej można odbyć swoistą muzyczną podróż w czasie i przestrzeni, podczas której można zobaczyć instrumenty historyczne i profesjonalne oraz ludowe i etniczne z całego świata – dodaje. W ofercie muzeum znajdują się również zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. – Począwszy od przedszkolaków i uczniów, po gimnazjalistów i licealistów. Są to zarówno oprowadzania po wystawie jak i wybrane lekcje tematyczne np. muzyka filmowa – wyjaśnia Jaskulski. Okazjonalnie są organizowane warsztaty np. dudziarskie i prezentacje instrumentów, zajęcia w szpitalach, sanatoriach i hospicjach – dodaje. – Najbliższe wydarzenie to 66. Koncert Sylwestrowy, na którym wystąpi laureat Grammy i Koryfeusza Muzyki Polskiej, Włodek Pawlik z Zespołem – zachęca kustosz.
Bez wychodzenia z domu
Alternatywą dla kibiców Lecha Poznań jest wirtualne muzeum. Znajduje się ono na stronie Kolejorza. Użytkownicy cenią go za możliwość dodawania eksponatów, w pewnym sensie zatem czują się współtwórcami tej przestrzeni. Wśród nowo dodanych eksponatów znajdują się między innymi zdjęcia wyróżnienia przyznanego klubowi przez PZPN w 2008 roku, jubileuszowego medalu przyznanego kibicom czy biało-niebieskiej flagi trzymanej przez kibiców po śmierci papieża Jana Pawła II.
Czy to oznacza, że tradycyjne muzea odchodzą do przysłowiowego lamusa? Nic podobnego. Dla przykładu Muzeum Narodowe w Poznaniu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających. - Bardzo często przygotowywany jest program zajęć od grupy 6-latków po grupy studentów. Pojawiają się tematy lekcyjne korespondencyjnie z programem szkolnym. Zajęcia odbywają się od piątku wieczorem po spotkania niedzielne. W przypadku młodszych uczniów jest to rodzaj edukacji przez zabawę, starsi natomiast zdobywają wiedzę uczestnicząc w wykładach i rozmowach. – dowiadujemy się od Aleksandry Sobocińskiej, rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu. - W muzeum są specjalne ścieżki zwiedzania. Dla różnych grup odbiorców – dodaje Sobocińska.
Definicja muzeum głosi, że jest to instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną lub artystyczną. Sposób prezentacji wystaw wydaje się mieć zatem drugorzędne znaczenie. Ma to jednak zachęcić zwiedzających, w szczególności wśród młodych ludzi. Jedni cenią nowoczesne rozwiązania, drudzy z kolei z sentymentem powracają do miejsc tradycyjnych. Jedno jest pewne. W Poznaniu są muzea, do których warto chodzić.
ZOSTAŃ NASZYM FANEM NA FACEBOOKU! BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z TWOJEGO MIASTA!