CZY CHCECIE DOTKNĄĆ TEATRU?
Dziś rusza VII edycja ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”, która towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru. 400 wydarzeń w niemal 60 miastach w Polsce. W samej Wielkopolsce będzie miało miejsce 40 wydarzeń. Akcja potrwa do 3 kwietnia.
Dotyk
W 2010 roku akcję Dotknij Teatru po raz pierwszy zorganizowała łódzka Grupa Inicjatywna. W tym samym czasie w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!. Obydwie inicjatywy łączył wspólny cel i promowanie podobnych wartości. W związku z tym, Łódź wraz ze stolicą postanowiły połączyć siły oraz zachęcić inne regiony do włączenia się w akcję. W 2012 roku, wspólnie świętowano w województwie łódzkim, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. Dwa lata później zorganizowano kilkaset wydarzeń w 49 miastach całej Polski. W poprzednim roku w Dotknij Teatru wzięły udział instytucje kultury i artyści z 55 polskich miast.
„Głównym celem Dotknij Teatru jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W tym roku do akcji przystąpiło wielu nowych partnerów i wiele nowych miast: wśród nich są zarówno miasta wojewódzkie (Poznań, Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz czy Lublin), jak i mniejsze ośrodki (np. Chrzanów, Józefów czy Łomża). W Dotknij Teatru 2016 zaangażowało się blisko 150 instytucji i twórców niezależnych z 15 województw. Oferta kulturalna przygotowana w ramach DT, na którą składa się około 400 wydarzeń, jest bardzo różnorodna: to zarówno spektakle, performance, koncerty, projekcje, czytania dramatów czy próby otwarte, jak i warsztaty, wystawy oraz wykłady. Wszystkie wydarzenia dostępne są w specjalnych cenach lub bezpłatnie - co jest jedną z podstawowych zasad Dotknij Teatru.” piszą organizatorzy akcji.
Dotknij Wielkopolski
W naszym województwie w akcję zaangażowało się kilkanaście instytucji z Poznania, Jarocina, Gniezna, Kalisza, Konina oraz Bukownicy. W Teatrze Nowym w stolicy Wielkopolski będziemy mogli zobaczyć spektakl pod tytułem „Po co psuć i tak już złą atmosferę” w reżyserii Aleksandry Jakubczak. Polski Teatr Tańca zaplanował wydarzenie familijne z pokazami przedstawień tańca „Śnienie” i „SUMO”. Teatr Polski będzie można zwiedzić a zespół zaprezentuje swoje głośne premiery: „Krakowiaków i Górali” w reżyserii Michała Kmiecika oraz spektakl dla dzieci w reżyserii Justyny Sobczyk pod tytułem „Ojczyzna”. Po swoich kulisach oprowadzać widzów będą również pracownicy Teatru Muzycznego. Poznańskie Centrum Sztuki Dziecka zaprezentuje z kolei spektakl „Stopklatka” na podstawie Maliny Prześlugi w reżyserii Łukasza Chrzuszcza. Scena Robocza - Centrum Rezydencji Teatralnej przygotowała ciekawe propozycje, poza zwiedzaniem można będzie zobaczyć kilka offowych spektakli między innymi Tragedię w lumpeksie. Czyli o przeciętnym Polaku (i Polce) – spektakl Grupy Circus Ferus.
W Jarocinie będzie można wziąć udział w warsztatach ruchowych dla młodzieży i dorosłych organizowanych przez Stowarzyszenie Jarocin XXI, a w Bukownicy Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” przygotowało między innymi warsztat interaktywny dla dzieci „Magiczna Księga Teatru”.
Obchody w Wielkopolsce najszybciej rozpoczną się w Koninie. Już 29 marca w ramach DT odbędzie się tam projekcja filmu biograficznego „Aktorka”, opowiadającego o losach Elżbiety czyżewskiej. Dokładnie dzień później obchody wybuchną w innych miastach naszego województwa.
*harmonogram wydarzeń w Wielkopolsce: https://www.facebook.com/events/831078673704749/